Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mira nad Německem

Uznání a copyright: Stefan Seip (AstroMeeting.de)

Co je to za novou hvězdu na obloze? Ta hvězda může vypadat nová, ale ve skutečnosti jde pouze o proměnnou hvězdu Mira blízko své nejvyšší jasnosti. Když posunete kurzor na vertikálně komprimovaný snímek nahoře, tak můžete identifikovat neobvyklou hvězdu Mira, která se v průběhu roku mění z prakticky neviditelné na jednu z nejjasnějších hvězd na obloze. Na obrázku nahoře z minulého týdne se rudý obr, hvězda Mira jeví blízko své největší jasnosti 2. magnitudy na hradem ve Stuttgartu v Německu. Ačkoliv má Mira hmotnost podobnou jako naše Slunce, tak řídká a chladná atmosféra sahá až za dráhu Marsu a její svítivost přesahuje svítivost Slunce více jak 10 000 krát. Mira se blíží konci svého života a její proměnnost je poněkud nevypočitatelná. Podrobnosti proměnnosti Miry jsou nadále předmětem výzkumu, ale předpokládá se, že příčinou pulsací jsou periodické změny tloušťky částí atmosféry Miry. Nedávné snímky Miry s vysokým rozlišením ukazují, že Mira není rovnoměrně zaoblená. Mira se nachází ve vzdálenosti 420 světelných let v souhvězdí Velryby (Cetus). Mira během příštích více jak 200 dnech bude slábnout, ale počátkem příštího roku zase vystoupá k viditelnosti pouhým okem.

Štítky: Germany, Mira, Variable star, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »