Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mira nad Německem

Uznání a copyright: Stefan Seip (AstroMeeting.de)

Co je to za novou hvězdu na obloze? Ta hvězda může vypadat nová, ale ve skutečnosti jde pouze o proměnnou hvězdu Mira blízko své nejvyšší jasnosti. Když posunete kurzor na vertikálně komprimovaný snímek nahoře, tak můžete identifikovat neobvyklou hvězdu Mira, která se v průběhu roku mění z prakticky neviditelné na jednu z nejjasnějších hvězd na obloze. Na obrázku nahoře z minulého týdne se rudý obr, hvězda Mira jeví blízko své největší jasnosti 2. magnitudy na hradem ve Stuttgartu v Německu. Ačkoliv má Mira hmotnost podobnou jako naše Slunce, tak řídká a chladná atmosféra sahá až za dráhu Marsu a její svítivost přesahuje svítivost Slunce více jak 10 000 krát. Mira se blíží konci svého života a její proměnnost je poněkud nevypočitatelná. Podrobnosti proměnnosti Miry jsou nadále předmětem výzkumu, ale předpokládá se, že příčinou pulsací jsou periodické změny tloušťky částí atmosféry Miry. Nedávné snímky Miry s vysokým rozlišením ukazují, že Mira není rovnoměrně zaoblená. Mira se nachází ve vzdálenosti 420 světelných let v souhvězdí Velryby (Cetus). Mira během příštích více jak 200 dnech bude slábnout, ale počátkem příštího roku zase vystoupá k viditelnosti pouhým okem.

Štítky: Germany, Mira, Variable star, Mouse over


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »