Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhada nad Austrálií

Uznání a copyright: Ray Palmer

Když umístěte kurzor na tento nádherný pohled na oblohu nad západní Austrálií, tak obržíte popis divů jižní Mléčné dráhy, včetně slavného Jižního kříže, temné mlhoviny Uhelného pytle a jasných červených emisních oblastí kolem hmotné hvězdy Eta Carinae. Tato třicetiminutová expozice na barevný film pořízená v úterý asi ve 2 hodiny v noci také zachycuje jasný, ale tajemný objekt, který se asi hodinu pomalu pohyboval přes oblohu. Široko viditelný objekt začal jako malý bod a jak se pohyboval k severu(vlevo), tak se zvětšoval, až vyústil do kometárního vzhledu na tomto obrázku. Co to bylo? Hlášení nyní identifikují tuto tajemnou záři jako zplodiny po explozi ruského raketového stupně, který selhal a byl stále částečně naplněný palivem. Tento stupeň rakety byl opuštěný na oběžné dráze Země poté, co téměř před rokem, 28. února 2006 selhal při vypuštění družice. Po jeho rozpadu lze sledovat podstatné množství trosek.

Štítky: Raketa, Jižní kříž, Australia, Mouse over


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce s Venuší

Konjunkce Měsíce s Venuší nad Novým Malínem

Další informace »