Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhada nad Austrálií

Uznání a copyright: Ray Palmer

Když umístěte kurzor na tento nádherný pohled na oblohu nad západní Austrálií, tak obržíte popis divů jižní Mléčné dráhy, včetně slavného Jižního kříže, temné mlhoviny Uhelného pytle a jasných červených emisních oblastí kolem hmotné hvězdy Eta Carinae. Tato třicetiminutová expozice na barevný film pořízená v úterý asi ve 2 hodiny v noci také zachycuje jasný, ale tajemný objekt, který se asi hodinu pomalu pohyboval přes oblohu. Široko viditelný objekt začal jako malý bod a jak se pohyboval k severu(vlevo), tak se zvětšoval, až vyústil do kometárního vzhledu na tomto obrázku. Co to bylo? Hlášení nyní identifikují tuto tajemnou záři jako zplodiny po explozi ruského raketového stupně, který selhal a byl stále částečně naplněný palivem. Tento stupeň rakety byl opuštěný na oběžné dráze Země poté, co téměř před rokem, 28. února 2006 selhal při vypuštění družice. Po jeho rozpadu lze sledovat podstatné množství trosek.

Štítky: Raketa, Jižní kříž, Australia, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »