Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhada nad Austrálií

Uznání a copyright: Ray Palmer

Když umístěte kurzor na tento nádherný pohled na oblohu nad západní Austrálií, tak obržíte popis divů jižní Mléčné dráhy, včetně slavného Jižního kříže, temné mlhoviny Uhelného pytle a jasných červených emisních oblastí kolem hmotné hvězdy Eta Carinae. Tato třicetiminutová expozice na barevný film pořízená v úterý asi ve 2 hodiny v noci také zachycuje jasný, ale tajemný objekt, který se asi hodinu pomalu pohyboval přes oblohu. Široko viditelný objekt začal jako malý bod a jak se pohyboval k severu(vlevo), tak se zvětšoval, až vyústil do kometárního vzhledu na tomto obrázku. Co to bylo? Hlášení nyní identifikují tuto tajemnou záři jako zplodiny po explozi ruského raketového stupně, který selhal a byl stále částečně naplněný palivem. Tento stupeň rakety byl opuštěný na oběžné dráze Země poté, co téměř před rokem, 28. února 2006 selhal při vypuštění družice. Po jeho rozpadu lze sledovat podstatné množství trosek.

Štítky: Raketa, Jižní kříž, Australia, Mouse over


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hmlovina Kalifornia NGC 1499

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 73x240 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, master bias, 60 flats, master darks.

Další informace »