Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a mlhovina Helix

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Kate Su (Steward Obs, U. Arizona) et al.

Prach činí toto kosmické oko rudým. Přízračný snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje infračervené záření z dobře prostudované mlhoviny Helix (NGC 7293) v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) vzdálené asi 700 světelných let. Obálka prachu a plynu o poloměru dvou světelných let kolem centrálního bílého trpaslíka se dlouho považovala za výborný příklad planetární mlhoviny v konečném stadiu vývoje slunci podobné hvězdy. Ale údaje ze Spitzera ukazují, že samotná centrální hvězda je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely naznačují, že zář pochází z prachu disku trosek. Přestože materiál mlhoviny byl z hvězdy vyvržen před mnoha tisíci lety, tak prach v blízkosti uvnitř mohl vzniknout srážkami v rezervoáru objektů analogickém s naším vlastní Kuiperovým pásem ve sluneční soustavě nebo kometárním Oortovým oblakem. Kometám podobná tělesa vzniklá ve vzdáleném planetární soustavě dokonce přežila i dramatické závěrečné stupně hvězdného vývoje.

Štítky: Prach, Planetární mlhovina, Planetární soustava, Mlhovina Helix, Comets, NGC 7293


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »