Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a mlhovina Helix

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Kate Su (Steward Obs, U. Arizona) et al.

Prach činí toto kosmické oko rudým. Přízračný snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje infračervené záření z dobře prostudované mlhoviny Helix (NGC 7293) v souhvězdí Vodnáře (Aquarius) vzdálené asi 700 světelných let. Obálka prachu a plynu o poloměru dvou světelných let kolem centrálního bílého trpaslíka se dlouho považovala za výborný příklad planetární mlhoviny v konečném stadiu vývoje slunci podobné hvězdy. Ale údaje ze Spitzera ukazují, že samotná centrální hvězda je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely naznačují, že zář pochází z prachu disku trosek. Přestože materiál mlhoviny byl z hvězdy vyvržen před mnoha tisíci lety, tak prach v blízkosti uvnitř mohl vzniknout srážkami v rezervoáru objektů analogickém s naším vlastní Kuiperovým pásem ve sluneční soustavě nebo kometárním Oortovým oblakem. Kometám podobná tělesa vzniklá ve vzdáleném planetární soustavě dokonce přežila i dramatické závěrečné stupně hvězdného vývoje.

Štítky: Prach, Planetární mlhovina, Planetární soustava, Mlhovina Helix, Comets, NGC 7293


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »