Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z Orlí mlhoviny

Uznání: X-ray: NASA/CXC/J.Linsky (U.Colorado) et al.; Optical: NASA/ESA/STScI/J.Hester, P.Scowen (ASU)

Snímky Orlí mlhoviny M16 z rentgenové observatoře Chandra ukazují mnoho rentgenových zdrojů. Většina rentgenových zdrojů jsou mladé energetické hvězdy. Ty jsou zde vidět jako barevné skvrny superponované na dobře známý Hubblův optický snímek světelný rok dlouhých Sloupů stvoření v M16. Například se odhaduje, že modrý zdroj poblíž vrcholu velkého sloupu vlevo nahoře je zanořená mladá hvězda 4 a 5 krát hmotnější jako Slunce. Přesto ale většina rentgenových zdrojů nesouhlasí se sloupy samotnými, což naznačuje, že zanořené hvězdy nejsou v prachových strukturách běžné. Většinou prázdné sloupy se považují za důkaz toho, že tvoření hvězd uvnitř Orlí mlhoviny ve skutečnosti dosáhlo vrcholu už před milióny let.

Štítky: Star-formation, Prach, Rentgenový, M16, Orlí mlhovina


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »