Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření z Orlí mlhoviny

Uznání: X-ray: NASA/CXC/J.Linsky (U.Colorado) et al.; Optical: NASA/ESA/STScI/J.Hester, P.Scowen (ASU)

Snímky Orlí mlhoviny M16 z rentgenové observatoře Chandra ukazují mnoho rentgenových zdrojů. Většina rentgenových zdrojů jsou mladé energetické hvězdy. Ty jsou zde vidět jako barevné skvrny superponované na dobře známý Hubblův optický snímek světelný rok dlouhých Sloupů stvoření v M16. Například se odhaduje, že modrý zdroj poblíž vrcholu velkého sloupu vlevo nahoře je zanořená mladá hvězda 4 a 5 krát hmotnější jako Slunce. Přesto ale většina rentgenových zdrojů nesouhlasí se sloupy samotnými, což naznačuje, že zanořené hvězdy nejsou v prachových strukturách běžné. Většinou prázdné sloupy se považují za důkaz toho, že tvoření hvězd uvnitř Orlí mlhoviny ve skutečnosti dosáhlo vrcholu už před milióny let.

Štítky: Star-formation, Prach, Rentgenový, M16, Orlí mlhovina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »