Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: Apollo 16 Crew, NASA

Připadá vám tento pohled na měsíc známý? Možná že ne, přestože je to pozemský Měsíc. Měsíc se svou vázanou synchronní rotací ukazuje Zemi vždycky svoji dobře známou stranu. Ale astronauté z Apolla z lunární dráhy také poznali odvrácenou stranu Měsíce. Tento ostrý obrázek z mapovací kamery Apolla 16 ukazuje východní okraj dobře známé přivrácené strany (nahoře) a podivnou, hustě krátery pokrytou odvrácenou stranu Měsíce. Drsný a otlučený povrch odvrácené strany se k velkému překvapení velmi liší od přivrácené strany, kterou pokrývají hladká tmavá lunární moře. Pravděpodobným vysvětlením je, že kůra na odvrácené straně je tlustší a tak je pro taveninu obtížnější vytékat na povrch a vytvářet hladká maria (moře).

Štítky: Měsíc, Apollo 16, Farside


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn 5,8,2026.Newton150/750 asi224 projekční nástavec a 18mm okulár.7000snímků složeno na 1500.

Další informace »