Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odvrácená strana Měsíce

Uznání: Apollo 16 Crew, NASA

Připadá vám tento pohled na měsíc známý? Možná že ne, přestože je to pozemský Měsíc. Měsíc se svou vázanou synchronní rotací ukazuje Zemi vždycky svoji dobře známou stranu. Ale astronauté z Apolla z lunární dráhy také poznali odvrácenou stranu Měsíce. Tento ostrý obrázek z mapovací kamery Apolla 16 ukazuje východní okraj dobře známé přivrácené strany (nahoře) a podivnou, hustě krátery pokrytou odvrácenou stranu Měsíce. Drsný a otlučený povrch odvrácené strany se k velkému překvapení velmi liší od přivrácené strany, kterou pokrývají hladká tmavá lunární moře. Pravděpodobným vysvětlením je, že kůra na odvrácené straně je tlustší a tak je pro taveninu obtížnější vytékat na povrch a vytvářet hladká maria (moře).

Štítky: Měsíc, Apollo 16, Farside


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »