Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohyb mračna raketových trosek

Uznání a copyright: Robert H. McNaught

Co je to za mračno, které se pohybuje vesmírem? Toto není astronomická mlhovina, ty zůstávají na svém místě. A atmosférická mračna zase takto nevypadají. Odpovědí na záhadu na obloze z minulého týdne jsou expandující trosky nečekaně vybuchlého horního stupně ruské rakety, na oběžné dráze, která již dříve selhala. Pro pozorovatele na jižní obloze se mračno stalo viditelné i pouhým okem, ale jeho příčina nebyla původně známá. Filmová smyčka nahoře ukazuje pohybující se mračno tak, jak bylo vidět z Austrálie. Čáry uvnitř a poblíž mraku jsou nejspíše velké kusy trosek. Mrak trosek je více než astronomickou kuriozitou, úlomky z tohoto a z dalších mračen se stávají projektily, které mohou poškodit existující družice. Jak se mračno rozptyluje, tak mnoho částí spadne na Zemi, ale mnoho činí nízkou oběžnou dráhu Země stále víc nebezpečným prostředím.

Štítky: Raketa, Výbuch, Debris cloud


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »