Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohyb mračna raketových trosek

Uznání a copyright: Robert H. McNaught

Co je to za mračno, které se pohybuje vesmírem? Toto není astronomická mlhovina, ty zůstávají na svém místě. A atmosférická mračna zase takto nevypadají. Odpovědí na záhadu na obloze z minulého týdne jsou expandující trosky nečekaně vybuchlého horního stupně ruské rakety, na oběžné dráze, která již dříve selhala. Pro pozorovatele na jižní obloze se mračno stalo viditelné i pouhým okem, ale jeho příčina nebyla původně známá. Filmová smyčka nahoře ukazuje pohybující se mračno tak, jak bylo vidět z Austrálie. Čáry uvnitř a poblíž mraku jsou nejspíše velké kusy trosek. Mrak trosek je více než astronomickou kuriozitou, úlomky z tohoto a z dalších mračen se stávají projektily, které mohou poškodit existující družice. Jak se mračno rozptyluje, tak mnoho částí spadne na Zemi, ale mnoho činí nízkou oběžnou dráhu Země stále víc nebezpečným prostředím.

Štítky: Raketa, Výbuch, Debris cloud


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »