Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na dvou extrasolárních planetách detekována atmosféra

Uznání: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle (SSC)

Je na extrasolárních planetách voda? Spitzerův kosmický dalekohled udělal na oběžné dráze při pokusu objevit vodu podrobná pozorování atmosfér dvou planet, které obíhají kolem jiných hvězd, než je naše Slunce. Naneštěstí ani u jedné z nich nebyla vodní pára nalezena. Spitzer sledoval hvězdné soustavy HD 209458b a HD 189733b v infračerveném světle vždy před a po tom, co mateřská hvězda zakryla svou vlastní planetu. Velice těsným porovnáním zakrytého a nezakrytého spektra astronomové mohli odvodit jas světlo emitujících atmosférických plynů, které byly při zákrytu zacloněny. Pokud by jedním z těchto plynů byla vodní pára, tak by to znamenalo, že byl nalezen důkaz, že život může existovat i mimo naši sluneční soustavu. Analyzované planety jsou známy jako horké jupitery, mají velikosti podobné Jupiteru, ale obíhají blíže ke vzdálenosti Merkuru. Ilustrace nahoře ukazuje umělecké vyjádření jednoho takového suchého světa. Přestože se tentokrát voda nenašla, tak technika měření atmosfér exoplanet je docela slibná a hledání vzdálené vody a dalších biomakerů teprve začíná.

Štítky: Voda, Extrasolární planety, Spectrum


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »