Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na dvou extrasolárních planetách detekována atmosféra

Uznání: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle (SSC)

Je na extrasolárních planetách voda? Spitzerův kosmický dalekohled udělal na oběžné dráze při pokusu objevit vodu podrobná pozorování atmosfér dvou planet, které obíhají kolem jiných hvězd, než je naše Slunce. Naneštěstí ani u jedné z nich nebyla vodní pára nalezena. Spitzer sledoval hvězdné soustavy HD 209458b a HD 189733b v infračerveném světle vždy před a po tom, co mateřská hvězda zakryla svou vlastní planetu. Velice těsným porovnáním zakrytého a nezakrytého spektra astronomové mohli odvodit jas světlo emitujících atmosférických plynů, které byly při zákrytu zacloněny. Pokud by jedním z těchto plynů byla vodní pára, tak by to znamenalo, že byl nalezen důkaz, že život může existovat i mimo naši sluneční soustavu. Analyzované planety jsou známy jako horké jupitery, mají velikosti podobné Jupiteru, ale obíhají blíže ke vzdálenosti Merkuru. Ilustrace nahoře ukazuje umělecké vyjádření jednoho takového suchého světa. Přestože se tentokrát voda nenašla, tak technika měření atmosfér exoplanet je docela slibná a hledání vzdálené vody a dalších biomakerů teprve začíná.

Štítky: Voda, Extrasolární planety, Spectrum


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »