Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na dvou extrasolárních planetách detekována atmosféra

Uznání: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle (SSC)

Je na extrasolárních planetách voda? Spitzerův kosmický dalekohled udělal na oběžné dráze při pokusu objevit vodu podrobná pozorování atmosfér dvou planet, které obíhají kolem jiných hvězd, než je naše Slunce. Naneštěstí ani u jedné z nich nebyla vodní pára nalezena. Spitzer sledoval hvězdné soustavy HD 209458b a HD 189733b v infračerveném světle vždy před a po tom, co mateřská hvězda zakryla svou vlastní planetu. Velice těsným porovnáním zakrytého a nezakrytého spektra astronomové mohli odvodit jas světlo emitujících atmosférických plynů, které byly při zákrytu zacloněny. Pokud by jedním z těchto plynů byla vodní pára, tak by to znamenalo, že byl nalezen důkaz, že život může existovat i mimo naši sluneční soustavu. Analyzované planety jsou známy jako horké jupitery, mají velikosti podobné Jupiteru, ale obíhají blíže ke vzdálenosti Merkuru. Ilustrace nahoře ukazuje umělecké vyjádření jednoho takového suchého světa. Přestože se tentokrát voda nenašla, tak technika měření atmosfér exoplanet je docela slibná a hledání vzdálené vody a dalších biomakerů teprve začíná.

Štítky: Voda, Extrasolární planety, Spectrum


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »