Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy, prach a mlhovina v NGC 2170

Uznání a copyright: Russell Croman (Russell Croman Astrophotography)

Když vznikají hvězdy, tak vládne vřava. Učebnicovým příkladem je hvězdotvorná oblast NGC 2170. Nahoře jsou vidět červeně zářící vodíkové emisní mlhoviny, modré prachové reflekční mlhoviny, temné prachové absorpční mlhoviny a hvězdy, které z nich povstaly. První hmotné hvězdy, které vznikají z hustého plynu emitují energetické světlo a větry, které erodují, fragmentují a přetvářejí svoje rodiště. A potom explodují. Výsledná spoušť je často stejně krásná, jako je komplexní. Po desítkách miliónů let se prach odpaří, plyn odvane a vše co zůstane je nahá otevřená hvězdokupa.

Štítky: Reflekční mlhovina, NGC 2170, Emission nebulas


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »