Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy, prach a mlhovina v NGC 2170

Uznání a copyright: Russell Croman (Russell Croman Astrophotography)

Když vznikají hvězdy, tak vládne vřava. Učebnicovým příkladem je hvězdotvorná oblast NGC 2170. Nahoře jsou vidět červeně zářící vodíkové emisní mlhoviny, modré prachové reflekční mlhoviny, temné prachové absorpční mlhoviny a hvězdy, které z nich povstaly. První hmotné hvězdy, které vznikají z hustého plynu emitují energetické světlo a větry, které erodují, fragmentují a přetvářejí svoje rodiště. A potom explodují. Výsledná spoušť je často stejně krásná, jako je komplexní. Po desítkách miliónů let se prach odpaří, plyn odvane a vše co zůstane je nahá otevřená hvězdokupa.

Štítky: Reflekční mlhovina, NGC 2170, Emission nebulas


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »