Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rosetta nad Marsem

Uznání: ESA, Rosetta Mission

Na tomto snímku Marsu pořízeném 5. února ze vzdálenosti asi 1000 kilometrů jsou v popředí vidět panely kosmické sondy ESA Rosetty. V roce 2004 vypuštěná Rosetta je určená k setkání s kometou 67P/Churyumov-Gerasimenko a při svém gravitačním manévru byla téměř ve svém největším přiblížení k rudé planetě. Pod kosmickou sondou ke kometě leží tmavé hranice marťanské oblasti Syrtis. Ale počkejte, kdo pořídil snímek? Snímek pořídil zobrazovací systém CIVA na palubě přistávacího modulu Rosetty Philae v režimu testování. Třínohý, 100 kilogramový modul Philae ve tvaru krabice se má po setkání Rosetty s kometou v listopadu 2014 pokusit o přistání.

Štítky: Mars, Kosmická loď, Kometa, Přistávací modul, Rosetta, 67p/c-g


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »