Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční zatmění z Měsíce

Uznání a copyright ilustrace: Hana Gartstein

Sobotní zatmění Měsíce 3. března bude široce pozorovatelné. Například pozorovatelé oblohy v Evropě, Africe a západní Asii se budou moci podívat na celé představení Měsíce prolétajícího stínem Země, ale ve východní Severní Americe Měsíc už vyjde ve fázi svého úplného zatmění. Pokud byste se dostali přivrácenou stranu Měsíce, tak byste mohli stejnou událost uvidět jako sluneční zatmění, kdy by disk naší dobré planety Země zcela zakrýval Slunce. Grafička Hana Gartstein (Haifa, Israel) nabízí tuto kompozitní ilustraci pohledu pozorovatele z Měsíce. V oříznuté verzi jejího obrazu je snímek Země z Apolla 17 obklopený červeně zbarveným závojem, jelikož paprsky slunečního světla procházejí zaprášenou atmosférou. Noční strana Země zůstává slabě viditelná, protože ji osvětluje potemnělý, zčervenalý Měsíc, ale disk Země se jeví téměř čtyřikrát větší jako sluneční disk, takže by se dala pozorovat slabá korona kolem Slunce. Vlevo nahoře se právě zpoza okraje Země vynořuje Slunce samotné.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, Zatmění, Illustration


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce

Setkání Venuše, Měsíce a Jupiteru v Blížencích.

Další informace »