Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdná vejce v Orlí mlhovině

Uznání: J. Hester & P. Scowen (Arizona State U.), HST, NASA

Kde vznikají hvězdy? Jedním místem jsou hvězdotvorné oblasti zvané "EGGs" na konci obřích pilířů plynu a prachu v Orlí mlhovině (M16). EGGs je anglická zkratka pro evaporating gaseous globules (znamená též "vejce" a je slovní hříčkou, pozn.překl.), což jsou husté oblasti molekulárního vodíku, které se dělí a gravitačně se hroutí za vzniku hvězd. Světlo z takových nejteplejších a nejjasnějších nových hvězd zahřívá konce pilířů a způsobuje další odpařování plynu a odhaluje ještě více EGGs ("vajec") a mladých hvězd. Tento obrázek pořídila širokoúhlá a planetární kamera na palubě Hubblova kosmického dalekohledu.

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »