Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdná vejce v Orlí mlhovině

Uznání: J. Hester & P. Scowen (Arizona State U.), HST, NASA

Kde vznikají hvězdy? Jedním místem jsou hvězdotvorné oblasti zvané "EGGs" na konci obřích pilířů plynu a prachu v Orlí mlhovině (M16). EGGs je anglická zkratka pro evaporating gaseous globules (znamená též "vejce" a je slovní hříčkou, pozn.překl.), což jsou husté oblasti molekulárního vodíku, které se dělí a gravitačně se hroutí za vzniku hvězd. Světlo z takových nejteplejších a nejjasnějších nových hvězd zahřívá konce pilířů a způsobuje další odpařování plynu a odhaluje ještě více EGGs ("vajec") a mladých hvězd. Tento obrázek pořídila širokoúhlá a planetární kamera na palubě Hubblova kosmického dalekohledu.

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »