Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionidy nad Tureckem

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Ze souhvězdí Orion vylétaly meteory. Čekalo se to, jelikož v polovině října nastává meteorický roj Orionid. Minulý víkend bylo na obrázku nahoře na následně přidávaných expozicích v průběhu tří hodin u města Bursa v Turecku zachyceno více jak tucet meteorů. Obrázek nahoře ukazuje brilantní mnohonásobné stopy meteorů, které se na obloze sbíhají do jediného bodu nad pásem Orionu zvaného radiant. Meteory Orionidy začaly jako malá zrníčka písku vyvržená z Halleyovy komety při jednom z jejích průletů vnitřní sluneční soustavou. Halleyova kometa je ve skutečnosti zodpovědná za dva známé meteorické roje, tím dalším jsou Eta Aquaridy, které jsou vidět v květnu. Příští měsíc by možná z některých míst mohl být vidět ještě nápadnější meteorický roj Leonid z komety Tempel-Tuttle.

Štítky: Kometa Halley, Meteors, Orionids


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »