Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionidy nad Tureckem

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Ze souhvězdí Orion vylétaly meteory. Čekalo se to, jelikož v polovině října nastává meteorický roj Orionid. Minulý víkend bylo na obrázku nahoře na následně přidávaných expozicích v průběhu tří hodin u města Bursa v Turecku zachyceno více jak tucet meteorů. Obrázek nahoře ukazuje brilantní mnohonásobné stopy meteorů, které se na obloze sbíhají do jediného bodu nad pásem Orionu zvaného radiant. Meteory Orionidy začaly jako malá zrníčka písku vyvržená z Halleyovy komety při jednom z jejích průletů vnitřní sluneční soustavou. Halleyova kometa je ve skutečnosti zodpovědná za dva známé meteorické roje, tím dalším jsou Eta Aquaridy, které jsou vidět v květnu. Příští měsíc by možná z některých míst mohl být vidět ještě nápadnější meteorický roj Leonid z komety Tempel-Tuttle.

Štítky: Kometa Halley, Meteors, Orionids


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »