Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionidy nad Tureckem

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Ze souhvězdí Orion vylétaly meteory. Čekalo se to, jelikož v polovině října nastává meteorický roj Orionid. Minulý víkend bylo na obrázku nahoře na následně přidávaných expozicích v průběhu tří hodin u města Bursa v Turecku zachyceno více jak tucet meteorů. Obrázek nahoře ukazuje brilantní mnohonásobné stopy meteorů, které se na obloze sbíhají do jediného bodu nad pásem Orionu zvaného radiant. Meteory Orionidy začaly jako malá zrníčka písku vyvržená z Halleyovy komety při jednom z jejích průletů vnitřní sluneční soustavou. Halleyova kometa je ve skutečnosti zodpovědná za dva známé meteorické roje, tím dalším jsou Eta Aquaridy, které jsou vidět v květnu. Příští měsíc by možná z některých míst mohl být vidět ještě nápadnější meteorický roj Leonid z komety Tempel-Tuttle.

Štítky: Kometa Halley, Meteors, Orionids


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »