Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tombaugh 4

Uznání a copyright: Dean Rowe

Clyde Tombaugh objevil v roce 1930 planetu Pluto, když prohlížel oblohu 13 palcovým (33cm) dalekohledem Lawrence Lowella. Ovšem zručný a pečlivý astronom také objevoval hvězdokupy, komety, asteroidy a kupy galaxií. Na snímku je například otevřená hvězdokupa Tombaugh 4 v severním souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia). Tombaughův popis publikovaný v roce 1941 je založený na jeho vlastních fotografických snímcích Lowelovým 13" dalekohledem a říká, že kupa je malá a slabá a skládá se z asi 30 hvězd. Na základě zdánlivé jasnosti hvězd v kupě odhadoval vzdálenost k Tombaugh 4 na 20 až 30 tisíc světelných let, čemuž odpovídá průměr asi 10 světelných let. Na tomto hloubkovém barevném snímku pořízeném moderní ccd kamerou a jiným 13" dalekohledem jsou i hvězdy v popředí a slabé mlhoviny.

Štítky: Hvězdokupa, Otevřená hvězdokupa, Clyde tombaugh, Tombaugh 4


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »