Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna vířící na jižním pólem Venuše

Uznání: ESA/MPS, Katlenburg-Lindau, Germany

Co se to děje nad jižním pólem Venuše? K zodpovězení této otázky vědci vyslali kosmickou sondu Venus Express, která nyní Venuši obíhá přímo přes dolní rotační osu tohoto přehřátého dvojčete Země. Sonda Venus Express potvrdila, že tam víří rozsáhlé bouřkové systémy, které jsou podobné vírům, které byly nedávno zobrazeny nad jižním pólem Saturnu. Kompozitní obrázek v infračerveném světle nahoře vlevo zachycuje denní stranu Venuše, která září především odraženým slunečním světlem a noční stranu napravo, která vyzařuje především tepelné záření. Venušin polární vír je vidět jako malý kruhový útvar u středu infračerveného snímku vpravo. Podrobná prohlídka dalších snímků jižního pólu něčekaně odhalila druhý vír, což znamená, že neobvyklé vířící mraky se podobají pozemským hurikánům se dvěma oky. Proč se vyvinul dvojnásobný vír je nyní předmětem výzkumu. Snímek nahoře byl pořízen minulý rok a novější snímky z družice Venus Express, které se nyní zpracovávají, mají až 100 krát více podrobností.

Štítky: Venuše, Jižní pól, Mračna


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »