Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstenec temné hmoty vymodelovaný kolem kupy galaxií CL0024 17

Uznání: NASA, ESA, M. J. Jee & H. Ford et al. (Johns Hopkins U.)

Jak víme, že temná hmota není jenom obyčejná hmota, která vykazuje podivnou gravitaci? Nová pozorování gravitačně zvětšených slabých galaxií daleko za hmotnou kupou galaxií vrhá na celou věc nové temno. Podrobný snímek nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje, že kolem středu CL0024+17 nejspíše existuje prstenec temné hmoty, která nemá protějšek z normální hmoty. To, co je vidět na snímku nahoře je zaprvé a především spousta nádherných galaxií, které jsou součástí samotné kupy CL0024+17 a které mají typicky bronzovou barvu. Podrobnější prohlídka středu kupy ukazuje, že několik neobvyklých a opakujících se tvarů galaxií je typicky modrých. Tyto jsou násobné obrazy několika málo vzdálených galaxií, které ukazují, že tato kupa je silnou gravitační čočkou. Je to ovšem poměrně slabé zborcení mnoha vzdálených slabých modrých galaxií přes celý obraz, co naznačuje existenci prstence temné hmoty. Počítačově vymodelovaný prstenec temné hmoty má asi pět miliónů světelných let a byl digitálně superponován na snímek v difúzně modré. Hypotéza vzniku velkého prstence temné hmoty praví, že jde o přechodný útvar, když se kupa galaxií CL0024+17 srazila s jinou kupou galaxií asi před jednou miliardou let a po srážce zůstal prstenec, jako když se kámen vrhne do rybníku.

Štítky: Temní hmota, Zobrazení gravitační čočkou, CL0024+17


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »