Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstenec temné hmoty vymodelovaný kolem kupy galaxií CL0024 17

Uznání: NASA, ESA, M. J. Jee & H. Ford et al. (Johns Hopkins U.)

Jak víme, že temná hmota není jenom obyčejná hmota, která vykazuje podivnou gravitaci? Nová pozorování gravitačně zvětšených slabých galaxií daleko za hmotnou kupou galaxií vrhá na celou věc nové temno. Podrobný snímek nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje, že kolem středu CL0024+17 nejspíše existuje prstenec temné hmoty, která nemá protějšek z normální hmoty. To, co je vidět na snímku nahoře je zaprvé a především spousta nádherných galaxií, které jsou součástí samotné kupy CL0024+17 a které mají typicky bronzovou barvu. Podrobnější prohlídka středu kupy ukazuje, že několik neobvyklých a opakujících se tvarů galaxií je typicky modrých. Tyto jsou násobné obrazy několika málo vzdálených galaxií, které ukazují, že tato kupa je silnou gravitační čočkou. Je to ovšem poměrně slabé zborcení mnoha vzdálených slabých modrých galaxií přes celý obraz, co naznačuje existenci prstence temné hmoty. Počítačově vymodelovaný prstenec temné hmoty má asi pět miliónů světelných let a byl digitálně superponován na snímek v difúzně modré. Hypotéza vzniku velkého prstence temné hmoty praví, že jde o přechodný útvar, když se kupa galaxií CL0024+17 srazila s jinou kupou galaxií asi před jednou miliardou let a po srážce zůstal prstenec, jako když se kámen vrhne do rybníku.

Štítky: Temní hmota, Zobrazení gravitační čočkou, CL0024+17


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »