Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstenec temné hmoty vymodelovaný kolem kupy galaxií CL0024 17

Uznání: NASA, ESA, M. J. Jee & H. Ford et al. (Johns Hopkins U.)

Jak víme, že temná hmota není jenom obyčejná hmota, která vykazuje podivnou gravitaci? Nová pozorování gravitačně zvětšených slabých galaxií daleko za hmotnou kupou galaxií vrhá na celou věc nové temno. Podrobný snímek nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje, že kolem středu CL0024+17 nejspíše existuje prstenec temné hmoty, která nemá protějšek z normální hmoty. To, co je vidět na snímku nahoře je zaprvé a především spousta nádherných galaxií, které jsou součástí samotné kupy CL0024+17 a které mají typicky bronzovou barvu. Podrobnější prohlídka středu kupy ukazuje, že několik neobvyklých a opakujících se tvarů galaxií je typicky modrých. Tyto jsou násobné obrazy několika málo vzdálených galaxií, které ukazují, že tato kupa je silnou gravitační čočkou. Je to ovšem poměrně slabé zborcení mnoha vzdálených slabých modrých galaxií přes celý obraz, co naznačuje existenci prstence temné hmoty. Počítačově vymodelovaný prstenec temné hmoty má asi pět miliónů světelných let a byl digitálně superponován na snímek v difúzně modré. Hypotéza vzniku velkého prstence temné hmoty praví, že jde o přechodný útvar, když se kupa galaxií CL0024+17 srazila s jinou kupou galaxií asi před jednou miliardou let a po srážce zůstal prstenec, jako když se kámen vrhne do rybníku.

Štítky: Temní hmota, Zobrazení gravitační čočkou, CL0024+17


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »