Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační čočka Einsteinův kříž

Uznání a copyright: J. Rhoads (ASU) et al., WIYN, AURA, NOAO, NSF

Většina galaxií má jednoduché jádro, má tato galaxie opravdu čtyři? Podivná odpověď vede Astronomové dospěli k podivnému závěru, že jádro okolní galaxie není na tomto snímku dokonce vůbec vidět. Centrální čtyřlístek je spíše světlo emitované kvasarem v pozadí. Gravitační pole galaxie viditelné v popředí ohýbá světlo tohoto vzdáleného kvasaru do čtyř jednotlivých obrazů. Kvasar musí být správně postavený za středem hmotné galaxie, aby mohl být přelud jako je tento viditelný. Jev je znám jako gravitační čočka a tento specifický případ je znám jako Einsteinův kříž. Snímky Einsteinova kříže se liší co do poměrné jasnosti, příležitostně se zvýrazňují působením další gravitační mikročočky jednotlivých hvězd galaxie v popředí.

Štítky: Spirální galaxie, Gravitační čočky, Kvasar


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »