Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění s majákem

Uznání a copyright: Chris Cook Photography

Nad Cape Cod, Massachusetts, USA vycházel 3. března červený Měsíc ponořený do stínu Země poblíž úplné fáze měsíčního zatmění. Tento poklidný portrét zatmělého Měsíce na temně modré stmívající se obloze také zachycuje maják Highland Lighthouse (aka maják Cape Cod), pro místní další dobře známé noční světlo. Konstrukce 66 stop (20m) vysokého, dodnes používaného a nyní automatizovaného majáku, byla postavena v roce 1857. A jak často bylo zatmění v dohledu majáku? Pro místa na Zemi jsou každý rok asi dvě období se zatměním. Takže zatmění měla dostatek příležitostí být součástí obrazové historie majáku Highland Lighthouse včetně úplného slunečního zatmění v roce 1932.

Štítky: Total lunar eclipse, III.03, 2007, Lighthouse


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »