Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc a hvězdy

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Tento snímek zachycuje tmavý červený Měsíc při úplném zatmění, nebeské stínohře, které se minulou sobotu obdivovalo hodně pozemšťanů. Tento obraz se skládá ze dvou snímků pořízených u Wildonu v Rakousku, kdy jedna poměrně krátká expozice vykresluje lunární povrch a delší expozice zachycuje hvězdy pozadí v souhvězdí Lva (Leo). Lunární povrch je sice při úplném zatmění zcela ponořený do kuželovitého stínu Země, ale přesto je stále ozařován slunečním světlem, zčervenalým a ohýbaným do tmavé oblasti stínu prašnou atmosférou. Výsledkem je, že lze snadno rozpoznat dobře známé podrobnosti přivrácené strany Měsíce, včetně hladkých lunárních moří a velkého paprskovitého kráteru Tycho. Hvězdy v pozadí na tomto teleskopickém obrázku jsou slabé a většina by nebyla pouhým okem vidět.

Štítky: Total lunar eclipse, III.03, 2007


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »