Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění a ekliptika

Uznání a copyright: Thierry Legault

Když se úplněk nachází poblíž ekliptiky, tak může nastat zatmění Měsíce. Takové postavení dobře ilustruje tento obrázek složený ze snímků zatmění pořízených minulou sobotu nedaleko Paříže ve Francii. Průmět roviny ekliptiky ve které obíhá Země kolem Slunce na oblohu vyznačuje dlouhá modrá úhlopříčná čára přes celý obraz. V malém úhlu k ekliptice je v rovině měsíční dráhy série snímků ze samotného zatmění, které sledují, jak se Měsíc pohybuje (vlevo dolů) přes zemský stín. Malý modrý kroužek se středem na ekliptice označuje dosah oblasti temného stínu neboli umbry. Nahoře jsou vyznačeny hlavní hvězdy ze Lva (Leo) zatímco zcela vpravo se nachází další nebeský tulák, který se drží blízko ekliptiky - Saturn.

Štítky: Total lunar eclipse, III.03, 2007, Ecliptic plane


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »