Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění a ekliptika

Uznání a copyright: Thierry Legault

Když se úplněk nachází poblíž ekliptiky, tak může nastat zatmění Měsíce. Takové postavení dobře ilustruje tento obrázek složený ze snímků zatmění pořízených minulou sobotu nedaleko Paříže ve Francii. Průmět roviny ekliptiky ve které obíhá Země kolem Slunce na oblohu vyznačuje dlouhá modrá úhlopříčná čára přes celý obraz. V malém úhlu k ekliptice je v rovině měsíční dráhy série snímků ze samotného zatmění, které sledují, jak se Měsíc pohybuje (vlevo dolů) přes zemský stín. Malý modrý kroužek se středem na ekliptice označuje dosah oblasti temného stínu neboli umbry. Nahoře jsou vyznačeny hlavní hvězdy ze Lva (Leo) zatímco zcela vpravo se nachází další nebeský tulák, který se drží blízko ekliptiky - Saturn.

Štítky: Total lunar eclipse, III.03, 2007, Ecliptic plane


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »