Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledujte rotaci Jupiteru

Uznání: NASA, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Southwest Research Institute

Jaké by to bylo prolétat kolem Jupiteru a sledovat jeho rotaci? Právě takovou zkušenost měla kosmická sonda New Horizons, když se v tomto roce přibližovala a prolétala kolem Jupiteru. Po kliknutí na obrázek se objeví film, co tato kosmická sonda viděla. Nahoře jsou v rozsáhlé atmosféře největší planety sluneční soustavy vidět pásy a pruhy světlých a tmavých mračen, stejně jako obří rotující bouřkové systémy, které jsou vidět jako ovály. Další filmy pocházející z New Horizons a jiných prolétnuvších sond zachytily víření mračen a jejich vzájemný pohyb. Jupiter má průměr asi jedenáctkrát větší než Země a otáčí se jednou za asi deset hodin. Kosmická sonda New Horizons rychle pokračuje v letu do vnější sluneční soustavy, kde se má v roce 2015 přiblížit k Plutu.

Štítky: Jupiter, Rotace, New horizons


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »