Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledujte rotaci Jupiteru

Uznání: NASA, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Southwest Research Institute

Jaké by to bylo prolétat kolem Jupiteru a sledovat jeho rotaci? Právě takovou zkušenost měla kosmická sonda New Horizons, když se v tomto roce přibližovala a prolétala kolem Jupiteru. Po kliknutí na obrázek se objeví film, co tato kosmická sonda viděla. Nahoře jsou v rozsáhlé atmosféře největší planety sluneční soustavy vidět pásy a pruhy světlých a tmavých mračen, stejně jako obří rotující bouřkové systémy, které jsou vidět jako ovály. Další filmy pocházející z New Horizons a jiných prolétnuvších sond zachytily víření mračen a jejich vzájemný pohyb. Jupiter má průměr asi jedenáctkrát větší než Země a otáčí se jednou za asi deset hodin. Kosmická sonda New Horizons rychle pokračuje v letu do vnější sluneční soustavy, kde se má v roce 2015 přiblížit k Plutu.

Štítky: Jupiter, Rotace, New horizons


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »