Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledujte rotaci Jupiteru

Uznání: NASA, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Southwest Research Institute

Jaké by to bylo prolétat kolem Jupiteru a sledovat jeho rotaci? Právě takovou zkušenost měla kosmická sonda New Horizons, když se v tomto roce přibližovala a prolétala kolem Jupiteru. Po kliknutí na obrázek se objeví film, co tato kosmická sonda viděla. Nahoře jsou v rozsáhlé atmosféře největší planety sluneční soustavy vidět pásy a pruhy světlých a tmavých mračen, stejně jako obří rotující bouřkové systémy, které jsou vidět jako ovály. Další filmy pocházející z New Horizons a jiných prolétnuvších sond zachytily víření mračen a jejich vzájemný pohyb. Jupiter má průměr asi jedenáctkrát větší než Země a otáčí se jednou za asi deset hodin. Kosmická sonda New Horizons rychle pokračuje v letu do vnější sluneční soustavy, kde se má v roce 2015 přiblížit k Plutu.

Štítky: Jupiter, Rotace, New horizons


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »