Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: H. Bond et al., Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

Vypadalo to jako prsten na obloze. Před několika sty léty si astronomové povšimli mlhoviny velice neobvyklého tvaru. Nyní je známa jako M57 nebo NGC 6720, ale více je toto mračno plynu známo jako Prstencová mlhovina. Nyní se už ví, že jde o planetární mlhovinu, mračno plynu, které je emitováno na konci života Slunci podobné hvězdy. Jako jedna z nejjasnějších planetárních mlhovin na obloze je Prstencová mlhovina vidět i malými dalekohledy v souhvězdí Lyra. Prstencová mlhovina se nachází asi 4000 světelných let daleko a zhruba měří 500 krát více jako je průměr naší sluneční soustavy. Na tomto nedávném snímku pořízeném Hubblovým kosmickým dalekohledem jsou daleko od středové hvězdy vidět prachová vlákna a globule. To pomáhá stanovit, že Prstencová mlhovina není sférická (kulovitá), ale cylindrická(válcovitá).

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v plejádách

Venuše těsně vedle Plejád.

Další informace »