Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový příkrov Antarktidy se tenčí

Uznání: Ben Holt Sr., GRACE team, DLR, NASA

Roztává pomalu kontinent na samém konci Země? Antarktida byla milióny let zamrzlým kontinentem na jižním pólu planety Země pod gigantickým příkrovem ledu. Družice GRACE nedávno pořizovala citlivá měření gravitace pro celou Zemi včetně Antarktidy. Analýza údajů z GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) naznačuje, že ledový příkrov Antarktidy už možná ztratil tolik hmoty, že se světové oceány mezi lety 2002 až 2005 v průměru zvedly asi o 1,2 milimetru. I když se to nezdá mnoho, tak tento údaj odpovídá 150 biliónům litrů vody, což je ekvivalent spotřeby vody obyvatel USA za tři měsíce. Nejistoty měření činí úbytek hmoty nejistý o asi 80 biliónů litrů. Na snímku nahoře je ledovec, který je malou součástí ledového příkrovu Antarktidy. Budoucí výzkum se nejspíše zaměří na lepší porozumění údajům, získání více údajů, předpovídání budoucích trendů a porozumění možných efektů těchto trendů na budoucí klima celé naší planety.

Štítky: Antarktida, Ice sheet, Shrinking


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »