Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový příkrov Antarktidy se tenčí

Uznání: Ben Holt Sr., GRACE team, DLR, NASA

Roztává pomalu kontinent na samém konci Země? Antarktida byla milióny let zamrzlým kontinentem na jižním pólu planety Země pod gigantickým příkrovem ledu. Družice GRACE nedávno pořizovala citlivá měření gravitace pro celou Zemi včetně Antarktidy. Analýza údajů z GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) naznačuje, že ledový příkrov Antarktidy už možná ztratil tolik hmoty, že se světové oceány mezi lety 2002 až 2005 v průměru zvedly asi o 1,2 milimetru. I když se to nezdá mnoho, tak tento údaj odpovídá 150 biliónům litrů vody, což je ekvivalent spotřeby vody obyvatel USA za tři měsíce. Nejistoty měření činí úbytek hmoty nejistý o asi 80 biliónů litrů. Na snímku nahoře je ledovec, který je malou součástí ledového příkrovu Antarktidy. Budoucí výzkum se nejspíše zaměří na lepší porozumění údajům, získání více údajů, předpovídání budoucích trendů a porozumění možných efektů těchto trendů na budoucí klima celé naší planety.

Štítky: Antarktida, Ice sheet, Shrinking


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »