Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový příkrov Antarktidy se tenčí

Uznání: Ben Holt Sr., GRACE team, DLR, NASA

Roztává pomalu kontinent na samém konci Země? Antarktida byla milióny let zamrzlým kontinentem na jižním pólu planety Země pod gigantickým příkrovem ledu. Družice GRACE nedávno pořizovala citlivá měření gravitace pro celou Zemi včetně Antarktidy. Analýza údajů z GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) naznačuje, že ledový příkrov Antarktidy už možná ztratil tolik hmoty, že se světové oceány mezi lety 2002 až 2005 v průměru zvedly asi o 1,2 milimetru. I když se to nezdá mnoho, tak tento údaj odpovídá 150 biliónům litrů vody, což je ekvivalent spotřeby vody obyvatel USA za tři měsíce. Nejistoty měření činí úbytek hmoty nejistý o asi 80 biliónů litrů. Na snímku nahoře je ledovec, který je malou součástí ledového příkrovu Antarktidy. Budoucí výzkum se nejspíše zaměří na lepší porozumění údajům, získání více údajů, předpovídání budoucích trendů a porozumění možných efektů těchto trendů na budoucí klima celé naší planety.

Štítky: Antarktida, Ice sheet, Shrinking


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »