Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový příkrov Antarktidy se tenčí

Uznání: Ben Holt Sr., GRACE team, DLR, NASA

Roztává pomalu kontinent na samém konci Země? Antarktida byla milióny let zamrzlým kontinentem na jižním pólu planety Země pod gigantickým příkrovem ledu. Družice GRACE nedávno pořizovala citlivá měření gravitace pro celou Zemi včetně Antarktidy. Analýza údajů z GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) naznačuje, že ledový příkrov Antarktidy už možná ztratil tolik hmoty, že se světové oceány mezi lety 2002 až 2005 v průměru zvedly asi o 1,2 milimetru. I když se to nezdá mnoho, tak tento údaj odpovídá 150 biliónům litrů vody, což je ekvivalent spotřeby vody obyvatel USA za tři měsíce. Nejistoty měření činí úbytek hmoty nejistý o asi 80 biliónů litrů. Na snímku nahoře je ledovec, který je malou součástí ledového příkrovu Antarktidy. Budoucí výzkum se nejspíše zaměří na lepší porozumění údajům, získání více údajů, předpovídání budoucích trendů a porozumění možných efektů těchto trendů na budoucí klima celé naší planety.

Štítky: Antarktida, Ice sheet, Shrinking


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »