Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRACE mapuje gravitaci Země

Uznání: GeoForschungsZentrum Potsdam, CSR U. Texas, JPL, NASA

Proč mají některá místa na Zemi vyšší gravitaci než jiná? Někdy zůstává příčina neznámá. Pro lepší pochopení zemského opvrchu se využily nepatrné změny ve vzdálenostech páru stejných družic pojmenovaných GRACE a ty posloužily pro vytvoření doposud nejlepší mapy gravitačního pole Země. Vysoká, červeně vybarvená místa na této mapě indikují oblasti, kde je gravitace o něco silnější než je obvyklé, zatímco v modrých oblastech je gravitace o něco slabší. Hodně vrcholů a údolí na mapě lze přiřadit k povrchovým útvarům, jako je Severní středoatlantický hřbet a Himaláje, ale jiné nelze, a tak možná souvisí s neobvykle vysokými nebo nízkými podpovrchovými hustotami. Mapy jako je tato také pomáhají kalibrovat změny na zemském povrchu včetně proměnlivých proudů v oceánu a tání ledovců.

Štítky: Země, GRACE, Gravity map, Animated gif


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »