Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRACE mapuje gravitaci Země

Uznání: GeoForschungsZentrum Potsdam, CSR U. Texas, JPL, NASA

Proč mají některá místa na Zemi vyšší gravitaci než jiná? Někdy zůstává příčina neznámá. Pro lepší pochopení zemského opvrchu se využily nepatrné změny ve vzdálenostech páru stejných družic pojmenovaných GRACE a ty posloužily pro vytvoření doposud nejlepší mapy gravitačního pole Země. Vysoká, červeně vybarvená místa na této mapě indikují oblasti, kde je gravitace o něco silnější než je obvyklé, zatímco v modrých oblastech je gravitace o něco slabší. Hodně vrcholů a údolí na mapě lze přiřadit k povrchovým útvarům, jako je Severní středoatlantický hřbet a Himaláje, ale jiné nelze, a tak možná souvisí s neobvykle vysokými nebo nízkými podpovrchovými hustotami. Mapy jako je tato také pomáhají kalibrovat změny na zemském povrchu včetně proměnlivých proudů v oceánu a tání ledovců.

Štítky: Země, GRACE, Gravity map, Animated gif


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »