Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRACE mapuje gravitaci Země

Uznání: GeoForschungsZentrum Potsdam, CSR U. Texas, JPL, NASA

Proč mají některá místa na Zemi vyšší gravitaci než jiná? Někdy zůstává příčina neznámá. Pro lepší pochopení zemského opvrchu se využily nepatrné změny ve vzdálenostech páru stejných družic pojmenovaných GRACE a ty posloužily pro vytvoření doposud nejlepší mapy gravitačního pole Země. Vysoká, červeně vybarvená místa na této mapě indikují oblasti, kde je gravitace o něco silnější než je obvyklé, zatímco v modrých oblastech je gravitace o něco slabší. Hodně vrcholů a údolí na mapě lze přiřadit k povrchovým útvarům, jako je Severní středoatlantický hřbet a Himaláje, ale jiné nelze, a tak možná souvisí s neobvykle vysokými nebo nízkými podpovrchovými hustotami. Mapy jako je tato také pomáhají kalibrovat změny na zemském povrchu včetně proměnlivých proudů v oceánu a tání ledovců.

Štítky: Země, GRACE, Gravity map, Animated gif


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »