Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tornádo na planetě Zemi

Uznání: NOAA Photo Library, NOAA Central Library, OAR/ERL/NSSL

Velké bouře na planetě Zemi mohou vyvolat neobvyklá, malá, ničivá mračna známá jako tornáda. Tornádová mračna víří rychlostmi až stovek kilometrů za hodinu a když se dotknou země, tak mohou zničit téměř všechno, co se nachází v jejich dlouhé, úzké stopě. Hodně tornád trvá jenom několik minut, ale největší a nejnebezpečnější mohou trvat i hodiny. Přestože je snímek nahoře trochu nezaostřený, tak ukazuje spouštějící se trychtýřovité mračno, které se dotýká sloupu veřejného osvětlení. Pokud je to pravda, a toto vysvětlení je kontraverzní, tak tato fotografie by byla jedna z několika mála indikujících zřetelnou vzdálenost k trychtýřovitému mračnu. Zobrazené tornádo se vyskytlo v roce 1981 v Dallasu ve státě Texas v USA. Tornáda se vyskytují na celé Zemi, ale většina se běžně nachází na jaro nad částmi centrální Severmí Ameriky. O tornádech toho zbývá hodně ke studiu, včetně předpovědí, kdy nastanou.

Štítky: Země, Tornado, Dallas


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »