Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tornádo na planetě Zemi

Uznání: NOAA Photo Library, NOAA Central Library, OAR/ERL/NSSL

Velké bouře na planetě Zemi mohou vyvolat neobvyklá, malá, ničivá mračna známá jako tornáda. Tornádová mračna víří rychlostmi až stovek kilometrů za hodinu a když se dotknou země, tak mohou zničit téměř všechno, co se nachází v jejich dlouhé, úzké stopě. Hodně tornád trvá jenom několik minut, ale největší a nejnebezpečnější mohou trvat i hodiny. Přestože je snímek nahoře trochu nezaostřený, tak ukazuje spouštějící se trychtýřovité mračno, které se dotýká sloupu veřejného osvětlení. Pokud je to pravda, a toto vysvětlení je kontraverzní, tak tato fotografie by byla jedna z několika mála indikujících zřetelnou vzdálenost k trychtýřovitému mračnu. Zobrazené tornádo se vyskytlo v roce 1981 v Dallasu ve státě Texas v USA. Tornáda se vyskytují na celé Zemi, ale většina se běžně nachází na jaro nad částmi centrální Severmí Ameriky. O tornádech toho zbývá hodně ke studiu, včetně předpovědí, kdy nastanou.

Štítky: Země, Tornado, Dallas


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »