Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tornádo na planetě Zemi

Uznání: NOAA Photo Library, NOAA Central Library, OAR/ERL/NSSL

Velké bouře na planetě Zemi mohou vyvolat neobvyklá, malá, ničivá mračna známá jako tornáda. Tornádová mračna víří rychlostmi až stovek kilometrů za hodinu a když se dotknou země, tak mohou zničit téměř všechno, co se nachází v jejich dlouhé, úzké stopě. Hodně tornád trvá jenom několik minut, ale největší a nejnebezpečnější mohou trvat i hodiny. Přestože je snímek nahoře trochu nezaostřený, tak ukazuje spouštějící se trychtýřovité mračno, které se dotýká sloupu veřejného osvětlení. Pokud je to pravda, a toto vysvětlení je kontraverzní, tak tato fotografie by byla jedna z několika mála indikujících zřetelnou vzdálenost k trychtýřovitému mračnu. Zobrazené tornádo se vyskytlo v roce 1981 v Dallasu ve státě Texas v USA. Tornáda se vyskytují na celé Zemi, ale většina se běžně nachází na jaro nad částmi centrální Severmí Ameriky. O tornádech toho zbývá hodně ke studiu, včetně předpovědí, kdy nastanou.

Štítky: Země, Tornado, Dallas


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »