Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4603: Reflekční mlhovina v Hadonošovi

Uznání a copyright: Gary Stevens

Proč tato fotografie hvězdného pole připomíná impresionistický obraz? Efekt nezpůsobuje žádný digitální trik, ale velké množství mezihvězdného prachu. Prach, což jsou maličké, na uhlík bohaté globule s velikostí podobnou cigaretovému kouři, často pochází z vnějších atmosfér velkých, chladných mladých hvězd. Jak hvězdy umírají, tak se rozptyluje prach a narůstá, jak se nabalují věci v mezihvězdném prostředí. Hustá prachová mračna jsou pro viditelné světlo neprůhledná a mohou hvězdy v pozadí zcela zakrývat. U méně hustých mračen se stává duležitou schopnost prachu odrážet především modré světlo hvězd, což způsobuje vykvétání modrého světla hvězd a tak vyznačuje okolní prach. Emise plynu v mlhovině, která je typicky nejjasnější v červeném světle, se kombinuje za vzniku oblastí, které jakoby vznikly na plátně malíře. Na fotografii nahoře je zhruba čtvereční stupeň mlhoviny IC 4603 v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) poblíž jasné hvězdy Antares.

Štítky: Reflekční mlhovina, IC 4603, Ophiuchius


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »