Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 4603: Reflekční mlhovina v Hadonošovi

Uznání a copyright: Gary Stevens

Proč tato fotografie hvězdného pole připomíná impresionistický obraz? Efekt nezpůsobuje žádný digitální trik, ale velké množství mezihvězdného prachu. Prach, což jsou maličké, na uhlík bohaté globule s velikostí podobnou cigaretovému kouři, často pochází z vnějších atmosfér velkých, chladných mladých hvězd. Jak hvězdy umírají, tak se rozptyluje prach a narůstá, jak se nabalují věci v mezihvězdném prostředí. Hustá prachová mračna jsou pro viditelné světlo neprůhledná a mohou hvězdy v pozadí zcela zakrývat. U méně hustých mračen se stává duležitou schopnost prachu odrážet především modré světlo hvězd, což způsobuje vykvétání modrého světla hvězd a tak vyznačuje okolní prach. Emise plynu v mlhovině, která je typicky nejjasnější v červeném světle, se kombinuje za vzniku oblastí, které jakoby vznikly na plátně malíře. Na fotografii nahoře je zhruba čtvereční stupeň mlhoviny IC 4603 v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) poblíž jasné hvězdy Antares.

Štítky: Reflekční mlhovina, IC 4603, Ophiuchius


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »