Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Iontový pohon pro Deep Space 1

Uznání: New Millennium Program, JPL, NASA

Kosmické cestování vstoupilo do věku iontového pohonu v roce 1998 vypuštěním Deep Space 1, sondy NASA určené převážně pro testování nových technologií. Přestože iontový pohon na Deep Space 1 poskytuje mnohem menší zrychlení, než jaké my cítíme na Zemi, tak kosmické sondě dá postupně rychlost potřebnou k cestě napříč Sluneční soustavou. Pohonná jednotka používala ionizace atomů xenonu elektřinou z velkých panelů, které zachytávají sluneční světlo. Když se tyto ionty silným elektrickým polem vymršťují dozadu, tak kosmická sonda pomalu nabírá rychlost. Na obrázku nahoře jsou vidět horké modravé ionty, jak vystupují z prototypu motoru, který prošel v JPL v roce 1997 úspěšnými testy. Deep Space 1 v červenci 1999 úspěšně prolétla kolem asteroidu 9969 Braille a pak v září 2001 kolem komety Borrelly, kde získala nejpodrobnější vůbec kdy pořízené fotografie kometárního jádra. Sonda ukončila svoji činnost v prosinci 2001.

Štítky: Iontový pohon, Deep Space 1


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »