Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plavba antarktického ledovce

Uznání: MODIS, Terra, NASA

Která část New Yorku se odlomila a narazila do New Jersey? Obě území jsou zakotveny v pevninském masívu, takže není pravděpodobné, že by k tomu došlo, ale k události podobných rozměrů došlo v minulých 3 měsících u pobřeží Antarktidy. Ledovec B-15A o velikosti ostrova Long Island v New Yorku přeplul 100 kilometrů Rossovým mořem a narazil na podmořskou mělčinu těsně před očekávanou srážkou s masivem ledového jazyka Drygalski, který je vidět vpravo dole na posledním obrázku. Jelikož je na zemské jižní polokouli léto, tak se od poměrně teplého počasí očekávalo, že roztaje a vyčistí většinu okolního ledu, ale B-15A zabránil většině tohoto ledu odplout do moře. Tím vznikl problém nejenom pro lodi, které zásobují stanici McMurdo, ale také pro tučňáky, kteří čekali, že budou moci plavat. Větší Rossův ledový šelf, od kterého se B-15A oddělil, už v minulých letech ztratil několik velkých ledovců.

Štítky: Antarktida, Iceberg, B-15A, Animated gif


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »