Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plavba antarktického ledovce

Uznání: MODIS, Terra, NASA

Která část New Yorku se odlomila a narazila do New Jersey? Obě území jsou zakotveny v pevninském masívu, takže není pravděpodobné, že by k tomu došlo, ale k události podobných rozměrů došlo v minulých 3 měsících u pobřeží Antarktidy. Ledovec B-15A o velikosti ostrova Long Island v New Yorku přeplul 100 kilometrů Rossovým mořem a narazil na podmořskou mělčinu těsně před očekávanou srážkou s masivem ledového jazyka Drygalski, který je vidět vpravo dole na posledním obrázku. Jelikož je na zemské jižní polokouli léto, tak se od poměrně teplého počasí očekávalo, že roztaje a vyčistí většinu okolního ledu, ale B-15A zabránil většině tohoto ledu odplout do moře. Tím vznikl problém nejenom pro lodi, které zásobují stanici McMurdo, ale také pro tučňáky, kteří čekali, že budou moci plavat. Větší Rossův ledový šelf, od kterého se B-15A oddělil, už v minulých letech ztratil několik velkých ledovců.

Štítky: Antarktida, Iceberg, B-15A, Animated gif


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »