Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy trvalé polární záře

Uznání: J. Clarke (Boston U.) & Z. Levay (STScI), ESA, NASA

Jsou Saturnovy polární záře podobné těm pozemským? Na tuto otázku pomáhal odpovědět dalekohled Hubble Space Telescope spolu se sondou Cassini při simultánním sledování jižního pólu Saturna při přibližování Cassiniho k plynovému obru v lednu 2004. Hubble pořizoval snímky v ultrafialovém světle, zatímco Cassini zaznamenával rádiové emise a sledoval sluneční vítr. Saturnovy polární záře tvoří kolem magnetických pólů, podobně jako u Země, úplné nebo částečné prstence. Ovšem Saturnovy polární záře trvají celé dny, na rozdíl od několika minut na Zemi. I když i Saturnovy polární záře jistě vytvářejí do atmosféry vstupující nabité částice, tak se zdá, že je na rozdíl od Země nebo Jupitera daleko více ovlivňuje sluneční vítr. Sekvence nahoře ukazuje tři snímky Saturna z Hubbla, pokaždé s odstupem dvou dnů.

Štítky: Saturn, Polární záře, Auroras


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

PRECHOD MERKURA

Další informace »