Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy trvalé polární záře

Uznání: J. Clarke (Boston U.) & Z. Levay (STScI), ESA, NASA

Jsou Saturnovy polární záře podobné těm pozemským? Na tuto otázku pomáhal odpovědět dalekohled Hubble Space Telescope spolu se sondou Cassini při simultánním sledování jižního pólu Saturna při přibližování Cassiniho k plynovému obru v lednu 2004. Hubble pořizoval snímky v ultrafialovém světle, zatímco Cassini zaznamenával rádiové emise a sledoval sluneční vítr. Saturnovy polární záře tvoří kolem magnetických pólů, podobně jako u Země, úplné nebo částečné prstence. Ovšem Saturnovy polární záře trvají celé dny, na rozdíl od několika minut na Zemi. I když i Saturnovy polární záře jistě vytvářejí do atmosféry vstupující nabité částice, tak se zdá, že je na rozdíl od Země nebo Jupitera daleko více ovlivňuje sluneční vítr. Sekvence nahoře ukazuje tři snímky Saturna z Hubbla, pokaždé s odstupem dvou dnů.

Štítky: Saturn, Polární záře, Auroras


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »