Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy trvalé polární záře

Uznání: J. Clarke (Boston U.) & Z. Levay (STScI), ESA, NASA

Jsou Saturnovy polární záře podobné těm pozemským? Na tuto otázku pomáhal odpovědět dalekohled Hubble Space Telescope spolu se sondou Cassini při simultánním sledování jižního pólu Saturna při přibližování Cassiniho k plynovému obru v lednu 2004. Hubble pořizoval snímky v ultrafialovém světle, zatímco Cassini zaznamenával rádiové emise a sledoval sluneční vítr. Saturnovy polární záře tvoří kolem magnetických pólů, podobně jako u Země, úplné nebo částečné prstence. Ovšem Saturnovy polární záře trvají celé dny, na rozdíl od několika minut na Zemi. I když i Saturnovy polární záře jistě vytvářejí do atmosféry vstupující nabité částice, tak se zdá, že je na rozdíl od Země nebo Jupitera daleko více ovlivňuje sluneční vítr. Sekvence nahoře ukazuje tři snímky Saturna z Hubbla, pokaždé s odstupem dvou dnů.

Štítky: Saturn, Polární záře, Auroras


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »