Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy trvalé polární záře

Uznání: J. Clarke (Boston U.) & Z. Levay (STScI), ESA, NASA

Jsou Saturnovy polární záře podobné těm pozemským? Na tuto otázku pomáhal odpovědět dalekohled Hubble Space Telescope spolu se sondou Cassini při simultánním sledování jižního pólu Saturna při přibližování Cassiniho k plynovému obru v lednu 2004. Hubble pořizoval snímky v ultrafialovém světle, zatímco Cassini zaznamenával rádiové emise a sledoval sluneční vítr. Saturnovy polární záře tvoří kolem magnetických pólů, podobně jako u Země, úplné nebo částečné prstence. Ovšem Saturnovy polární záře trvají celé dny, na rozdíl od několika minut na Zemi. I když i Saturnovy polární záře jistě vytvářejí do atmosféry vstupující nabité částice, tak se zdá, že je na rozdíl od Země nebo Jupitera daleko více ovlivňuje sluneční vítr. Sekvence nahoře ukazuje tři snímky Saturna z Hubbla, pokaždé s odstupem dvou dnů.

Štítky: Saturn, Polární záře, Auroras


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »