Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický magnetar vyvrhuje obří vzplanutí

Uznání a copyright ilustrace: Robert Mallozzi (UAH, MSFC)

Je dosud nejjasnější zaznamenaný výbuch v Galaxii klíčem ke sjednocení dvou typů nebeských explozí? Naší sluneční soustavou v minulém prosinci prolétla hustá vrstva gama paprsků, jenom několikrát tlustší než je rozměr Země ve sluneční soustavě a zahltila družice a pozorovatelně se odrazila od Měsíce. Zdroj SGR 1806-20 (Soft Gamma Repeater), magnetar poblíž našeho galaktického centra, prošel svým největším zaznamenaným vzplanutím. Jasnost a krátkost počátečního vrcholu obrovské exploze ji činí docela podobnou jinému typu obrovských explozí, pokud se pozorují z dálky, krátkým gama vzplanutím GRB (gamma-ray burst). Mnoho vědců pokládá GRB s krátkým trváním za fundámentálně odlišné od GRB s dlouhým trváním, které nejspíše souvisí se vzdálenými supernovami. Řada kreseb nahoře ilustruje průběh výbuchu během počátečních fází SGR. Z centrálního magnetaru ven vystřeluje rychle se pohybující vlna záření. Možnému spojení mezi SGR a GRB by mohlo být lépe rozumět, jelikož družice Swift zaznamenává více podobných událostí.

Štítky: Magnetar, GRB, SGR


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »