Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický magnetar vyvrhuje obří vzplanutí

Uznání a copyright ilustrace: Robert Mallozzi (UAH, MSFC)

Je dosud nejjasnější zaznamenaný výbuch v Galaxii klíčem ke sjednocení dvou typů nebeských explozí? Naší sluneční soustavou v minulém prosinci prolétla hustá vrstva gama paprsků, jenom několikrát tlustší než je rozměr Země ve sluneční soustavě a zahltila družice a pozorovatelně se odrazila od Měsíce. Zdroj SGR 1806-20 (Soft Gamma Repeater), magnetar poblíž našeho galaktického centra, prošel svým největším zaznamenaným vzplanutím. Jasnost a krátkost počátečního vrcholu obrovské exploze ji činí docela podobnou jinému typu obrovských explozí, pokud se pozorují z dálky, krátkým gama vzplanutím GRB (gamma-ray burst). Mnoho vědců pokládá GRB s krátkým trváním za fundámentálně odlišné od GRB s dlouhým trváním, které nejspíše souvisí se vzdálenými supernovami. Řada kreseb nahoře ilustruje průběh výbuchu během počátečních fází SGR. Z centrálního magnetaru ven vystřeluje rychle se pohybující vlna záření. Možnému spojení mezi SGR a GRB by mohlo být lépe rozumět, jelikož družice Swift zaznamenává více podobných událostí.

Štítky: Magnetar, GRB, SGR


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Měsíce

Konjunkce Venuše a Měsíce. Foceno v Libníkovicích, pomocí Nikonu D5500 a objektivu Nikon 50mm F1.4

Další informace »