Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oklo: starodávné africké jaderné reaktory

Uznání a copyright: Robert D. Loss, CEMS

V letech 1970 byly v Africe nalezeny zbytky téměř 2 miliardy let starých jaderných reaktorů. Předpokládá se, že tyto reaktory vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistuje žádný přírodní reaktor, jelikož relativní hustota štěpitelného uranu nyní klesla pod hodnotu potřebnou pro trvalou reakci. Na snímku nahoře je reaktor Fossil 15 v Oklo v Gabunu. Pozůstatky oxidu uranu jsou viditelné jako žlutavá hornina. Vedlejší produkty z Oklo se dnes používají ke zkoumání stability fundamentálních konstant v kosmologických časových měřítcích a k vývoji efektivnějších způsobů ukládání lidmi vyráběného jaderného odpadu.

Štítky: Africa, Oklo, Nuclear reactors


34. vesmírný týden 2019

34. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 19. 8. do 25. 8. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer můžeme pozorovat nízko nad jihem Jupiter a Saturn. Konjunkce Marsu a Venuše proběhne na snímcích SOHO. Aktivita Slunce je velmi nízká. Očekáváme bezpilotní test Sojuzu. Sonda Chandrayyan-2 je na cestě k Měsíci. Problémy s padáky ExoMars 2020 pokračují. Známe čtyři kandidáty na odběr vzorků z Bennu. Parker Solar Probe se potřetí zanoří ke Slunci. Před 30 lety prolétl Voyager 2 kolem Neptunu a zmapoval tak poslední do té doby neprozkoumanou velkou planetu a její měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2019 obdržel snímek „Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019“, jehož autorem je Dalibor Hanžl   Opět máme za sebou zajímavý a zejména estetický astronomický úkaz – částečné zatmění Měsíce. A také další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha v souhvězdí Orla

Další informace »