Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oklo: starodávné africké jaderné reaktory

Uznání a copyright: Robert D. Loss, CEMS

V letech 1970 byly v Africe nalezeny zbytky téměř 2 miliardy let starých jaderných reaktorů. Předpokládá se, že tyto reaktory vznikly přirozenou cestou. Dnes neexistuje žádný přírodní reaktor, jelikož relativní hustota štěpitelného uranu nyní klesla pod hodnotu potřebnou pro trvalou reakci. Na snímku nahoře je reaktor Fossil 15 v Oklo v Gabunu. Pozůstatky oxidu uranu jsou viditelné jako žlutavá hornina. Vedlejší produkty z Oklo se dnes používají ke zkoumání stability fundamentálních konstant v kosmologických časových měřítcích a k vývoji efektivnějších způsobů ukládání lidmi vyráběného jaderného odpadu.

Štítky: Africa, Oklo, Nuclear reactors


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »