Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy polární záře

Uznání: J. Trauger (JPL), NASA

Saturnovy prstence jsou jednou z nejlepších podívaných v celé sluneční soustavě. Přesto ale tento snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nabízí pěkný pohled jiného druhu na prstence kolem Saturna - prstence ultrafialových polárních září, které obepínají pól. Tyto Saturnovy polární záře se vypínají více jak 1000 mil nad vrcholky mračen a předpokládá se, že jsou analogické těm pozemským. Vědci hlásí při sledování přílivů a odlivů Saturnových polárních září pomocí Hubblových kamer a přístrojů na palubě sondy Cassini některé překvapivé výsledky. Na tomto snímku ve falešných barvách, který byl pořízen v ultrafialovém světle, červená polární záře identifikuje emisi atomárního vodíku, zatímco mnohem koncentrovanější bílé oblasti září díky molekulám vodíku.

Štítky: Saturn, Polární záře


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »