Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy polární záře

Uznání: J. Trauger (JPL), NASA

Saturnovy prstence jsou jednou z nejlepších podívaných v celé sluneční soustavě. Přesto ale tento snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nabízí pěkný pohled jiného druhu na prstence kolem Saturna - prstence ultrafialových polárních září, které obepínají pól. Tyto Saturnovy polární záře se vypínají více jak 1000 mil nad vrcholky mračen a předpokládá se, že jsou analogické těm pozemským. Vědci hlásí při sledování přílivů a odlivů Saturnových polárních září pomocí Hubblových kamer a přístrojů na palubě sondy Cassini některé překvapivé výsledky. Na tomto snímku ve falešných barvách, který byl pořízen v ultrafialovém světle, červená polární záře identifikuje emisi atomárního vodíku, zatímco mnohem koncentrovanější bílé oblasti září díky molekulám vodíku.

Štítky: Saturn, Polární záře


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »