Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Návštěva z Atlantisu

Uznání a copyright: Ron Dantowitz, Marek Kozubal, Clay Center Observatory
Dexter and Southfield Schools

Tento pozoruhodný snímek raketoplánu Atlantis připojeného k Mezinárodní kosmické stanici ISS byl pořízen ze vzdálenosti 190 námořních mil. Aby astronomové na Clay Center Observatory u Bostonu ve státě Massachusetts na planetě Zemi dokázali minulý týden zachytit rychle se pohybující pár, tak využili systém pro sledování družic a 25 palcový dalekohled v kombinaci s digitální videokamerou. Atlantis je je na tomto ostrém obrázku od středu vlevo dole. Tento zadní pohled ukazuje tři hlavní motory pod směrovým kormidlem, které se leskne ve slunečním světle. Tělo orbiteru se sluncem, které září pod ním, vrhá dlouhý stín přes samotnou ISS a též jsou dobře vidět podrobnosti slunečních panelů používaných pro výrobu elektřiny. Velkou soustavu slunečních panelů vpravo dole doručila tato návštěva z Atlantisu.
Oprava: Na překlad termínu směrové kormidlo upozornil 28.6 Pavel Cagaš

Štítky: Raketoplán, ISS, Atlantis, Orbiter, STS-117


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

R3 panstarrs

Vznikala za počasí -2°C bezvětří téměř ideální. Kometa zaznamenaná přibližně na 1/3 vzdálenosti mezi hvězdou Markab k Sheatu v Pegase přesněji RA/DEC 23h 07m +19°51' Jasností mi připomíná časy s podzimním Lemmonem někdy na přelomu září a října

Další informace »