Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neon Saturn

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Ve správném světle Saturn svítí jako neonová reklama. Ačkoliv má Saturn neonu poměrně málo, tak složený obraz ve falešných barvách ve třech pásmech infračerveného světla zvýrazňuje útvary na obří planetě s prstenci jako nějakou zářivou reklamu. At the most blue band of the infrared light featured, false-colored blue in the above image, Saturn itself appears dark but Saturn's thin rings brightly reflect light from our Sun. Conversely, Saturn's B ring is so thick that little reflected light makes it through, creating a dark band between Saturn's A and C rings. At the most red band of the infrared, false-colored red above, Saturn emits a surprisingly detailed thermal glow, indicating planet-wide bands, huge hurricane-like storms, and a strange hexagon-shaped cloud system around the North Pole. In the middle infrared band, false-colored green, the sunlit side of Saturn's atmosphere reflects brightly. The above image was obtained in late February by the robotic Cassini spacecraft orbiting about 1.6 million kilometers out from Saturn.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »