Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervená záře Saturnu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Plynový obr Saturn, známý svým jasným systémem prstenců a mnoha měsíci, vypadá na tomto pohledu z kosmické sondy Cassini ve falešných barvách podivně. Ve skutečnosti jsou slavné prstence na této mozaice ze spektrometru VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) téměř neviditelné a jsou vidět jak zboku protínají střed obrázku. Nejvýraznější kontrast na obrázku je podél terminátoru, neboli podél hranice dne a noci. Napravo (na denní straně) jsou vidět modrozelené odstíny slunečního světla odráženého od vrcholků mračen Saturnu. Ale nalevo (na noční straně), při nepřítomnosti slunečního světla, se šíří jakoby zář z lucerny infračeveného záření z teplého vnitřku planety a staví do siluety útvary v hlubších úrovních mračen Saturnu. Tepelné infračervené záření je také patrné na širokých pásech stínů prstenců clonících severní polokouli Saturnu.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený, Mračna


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »