Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervená záře Saturnu

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Plynový obr Saturn, známý svým jasným systémem prstenců a mnoha měsíci, vypadá na tomto pohledu z kosmické sondy Cassini ve falešných barvách podivně. Ve skutečnosti jsou slavné prstence na této mozaice ze spektrometru VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) téměř neviditelné a jsou vidět jak zboku protínají střed obrázku. Nejvýraznější kontrast na obrázku je podél terminátoru, neboli podél hranice dne a noci. Napravo (na denní straně) jsou vidět modrozelené odstíny slunečního světla odráženého od vrcholků mračen Saturnu. Ale nalevo (na noční straně), při nepřítomnosti slunečního světla, se šíří jakoby zář z lucerny infračeveného záření z teplého vnitřku planety a staví do siluety útvary v hlubších úrovních mračen Saturnu. Tepelné infračervené záření je také patrné na širokých pásech stínů prstenců clonících severní polokouli Saturnu.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený, Mračna


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »