Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetěz galaxií

Uznání a copyright: The Palomar-Quest Survey Team, CalTech

Přes srdce Kupy galaxií v Panně leží výrazný řetězec galaxií známý jako Markarianův řetěz. Řetěz na snímku nahoře je zvýrazněn vpravo dole dvěma velkými, ale bezvýraznými čočkovitými galaxiemi M84 a M86 a propojuje se přes několik velkých spirál vlevo nahoře včetně M88. Domovská Kupa v Panně je nejbližší kupa galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a vyvíjí rozpoznatelný tah na galaxie v Místní skupině galaxií kolem naší Mléčné dráhy. Střed Kupy v Panně se nachází asi 70 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Zdá se, že přinejmenším sedm galaxií v řetězu se pohybuje koherentně, i když jiné se zdají být náhodně superponovány. Snímek nahoře je jen malou částí mozaiky zvané Velký obraz pořízené dalekohledem Samuela Oschina na Palomarské observatoři v Kalifornii v USA. Na nově renovované Griffithově observatoři u Los Angeles v Kalifornii bude k vidění stěna s Velkým obrazem.

Štítky: Galaxie, Kupa v Panně, Markarian's Chain


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »