Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetěz galaxií

Uznání a copyright: The Palomar-Quest Survey Team, CalTech

Přes srdce Kupy galaxií v Panně leží výrazný řetězec galaxií známý jako Markarianův řetěz. Řetěz na snímku nahoře je zvýrazněn vpravo dole dvěma velkými, ale bezvýraznými čočkovitými galaxiemi M84 a M86 a propojuje se přes několik velkých spirál vlevo nahoře včetně M88. Domovská Kupa v Panně je nejbližší kupa galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a vyvíjí rozpoznatelný tah na galaxie v Místní skupině galaxií kolem naší Mléčné dráhy. Střed Kupy v Panně se nachází asi 70 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Zdá se, že přinejmenším sedm galaxií v řetězu se pohybuje koherentně, i když jiné se zdají být náhodně superponovány. Snímek nahoře je jen malou částí mozaiky zvané Velký obraz pořízené dalekohledem Samuela Oschina na Palomarské observatoři v Kalifornii v USA. Na nově renovované Griffithově observatoři u Los Angeles v Kalifornii bude k vidění stěna s Velkým obrazem.

Štítky: Galaxie, Kupa v Panně, Markarian's Chain


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »