Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetěz galaxií

Uznání a copyright: The Palomar-Quest Survey Team, CalTech

Přes srdce Kupy galaxií v Panně leží výrazný řetězec galaxií známý jako Markarianův řetěz. Řetěz na snímku nahoře je zvýrazněn vpravo dole dvěma velkými, ale bezvýraznými čočkovitými galaxiemi M84 a M86 a propojuje se přes několik velkých spirál vlevo nahoře včetně M88. Domovská Kupa v Panně je nejbližší kupa galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a vyvíjí rozpoznatelný tah na galaxie v Místní skupině galaxií kolem naší Mléčné dráhy. Střed Kupy v Panně se nachází asi 70 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Zdá se, že přinejmenším sedm galaxií v řetězu se pohybuje koherentně, i když jiné se zdají být náhodně superponovány. Snímek nahoře je jen malou částí mozaiky zvané Velký obraz pořízené dalekohledem Samuela Oschina na Palomarské observatoři v Kalifornii v USA. Na nově renovované Griffithově observatoři u Los Angeles v Kalifornii bude k vidění stěna s Velkým obrazem.

Štítky: Galaxie, Kupa v Panně, Markarian's Chain


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »