Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetěz galaxií

Uznání a copyright: The Palomar-Quest Survey Team, CalTech

Přes srdce Kupy galaxií v Panně leží výrazný řetězec galaxií známý jako Markarianův řetěz. Řetěz na snímku nahoře je zvýrazněn vpravo dole dvěma velkými, ale bezvýraznými čočkovitými galaxiemi M84 a M86 a propojuje se přes několik velkých spirál vlevo nahoře včetně M88. Domovská Kupa v Panně je nejbližší kupa galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a vyvíjí rozpoznatelný tah na galaxie v Místní skupině galaxií kolem naší Mléčné dráhy. Střed Kupy v Panně se nachází asi 70 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Zdá se, že přinejmenším sedm galaxií v řetězu se pohybuje koherentně, i když jiné se zdají být náhodně superponovány. Snímek nahoře je jen malou částí mozaiky zvané Velký obraz pořízené dalekohledem Samuela Oschina na Palomarské observatoři v Kalifornii v USA. Na nově renovované Griffithově observatoři u Los Angeles v Kalifornii bude k vidění stěna s Velkým obrazem.

Štítky: Galaxie, Kupa v Panně, Markarian's Chain


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »