Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Markarianův řetěz galaxií

Uznání a copyright: The Palomar-Quest Survey Team, CalTech

Přes srdce Kupy galaxií v Panně leží výrazný řetězec galaxií známý jako Markarianův řetěz. Řetěz na snímku nahoře je zvýrazněn vpravo dole dvěma velkými, ale bezvýraznými čočkovitými galaxiemi M84 a M86 a propojuje se přes několik velkých spirál vlevo nahoře včetně M88. Domovská Kupa v Panně je nejbližší kupa galaxií, obsahuje přes 2000 galaxií a vyvíjí rozpoznatelný tah na galaxie v Místní skupině galaxií kolem naší Mléčné dráhy. Střed Kupy v Panně se nachází asi 70 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Zdá se, že přinejmenším sedm galaxií v řetězu se pohybuje koherentně, i když jiné se zdají být náhodně superponovány. Snímek nahoře je jen malou částí mozaiky zvané Velký obraz pořízené dalekohledem Samuela Oschina na Palomarské observatoři v Kalifornii v USA. Na nově renovované Griffithově observatoři u Los Angeles v Kalifornii bude k vidění stěna s Velkým obrazem.

Štítky: Galaxie, Kupa v Panně, Markarian's Chain


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »