Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflekční mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, NOAO, AURA, NSF

V rozsáhlém komplexu molekulárního mračna v Orionu je zvlášť nápadných několik jasně modrých mlhovin. Na snímku nahoře jsou dvě z nejvýraznějších reflekčních mlhovin - prachová mračna osvětlovaná světlem odráženým z jasných vnořených hvězd. Slavnější, před 200 lety katalogizovaná mlhovina M78 je u středu obrazu. Vlevo nahoře je méně známá NGC 2071. Snímek byl pořízen 4m dalekohledem Mayall na Kitt Peak v Arizoně v USA. Astronomové pokračují ve studiu těchto reflekčních mlhovin, aby lépe porozuměli, jak vznikají hvězdy uvnitř. Komplex v Orionu se nachází asi 1500 světelných let daleko, obsahuje mlhoviny Orion a Koňská hlava a pokrývá většinu souhvězdí Orion.

Štítky: Orion, Reflekční mlhovina, M78


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)

čas 03:20 SELČ, f=98 mm, F/4.5, ISO-800, exp. 3.2"

Další informace »