Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars Rover je vidět u kráteru Victoria z oběžné dráhy

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Na Marsu byla nalezena neobvyklá skvrna, o které vědci ví, že není přirozeného původu. Ta skvrna je pohyblivá a hypotéza říká, že je to robot vytvořený inteligentními, pro Mars cizími bytostmi. Ve skutečnosti je ta skvrna vozítko NASA Opportunity, které nyní jezdí po Marsu. Schopnost uvidět marťanské vozítko z oběžné dráhy nedávno demonstroval experiment HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) družice NASA MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Tato nová kosmická sonda dosáhla oběžné dráhy Marsu v březnu 2006. Minulý týden MRO vyfotografovala kráter Victoria, když tam zrovna dorazilo vozítko Opportunity. Na snímku nahoře jsou při skvělém vysokém rozlišení vidět zhruba metrové útvary včetně pohyblivého vozítka. Takové snímky pomáhají vědcům stanovovit, zda pro Opportunity existuje do velkého kráteru nějaká bezpečná cesta. Na vloženém snímku vlevo nahoře je vidět celý kráter Victoria, také zachycený družicí MRO.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Victoria Crater


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »