Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars Rover je vidět u kráteru Victoria z oběžné dráhy

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Na Marsu byla nalezena neobvyklá skvrna, o které vědci ví, že není přirozeného původu. Ta skvrna je pohyblivá a hypotéza říká, že je to robot vytvořený inteligentními, pro Mars cizími bytostmi. Ve skutečnosti je ta skvrna vozítko NASA Opportunity, které nyní jezdí po Marsu. Schopnost uvidět marťanské vozítko z oběžné dráhy nedávno demonstroval experiment HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) družice NASA MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Tato nová kosmická sonda dosáhla oběžné dráhy Marsu v březnu 2006. Minulý týden MRO vyfotografovala kráter Victoria, když tam zrovna dorazilo vozítko Opportunity. Na snímku nahoře jsou při skvělém vysokém rozlišení vidět zhruba metrové útvary včetně pohyblivého vozítka. Takové snímky pomáhají vědcům stanovovit, zda pro Opportunity existuje do velkého kráteru nějaká bezpečná cesta. Na vloženém snímku vlevo nahoře je vidět celý kráter Victoria, také zachycený družicí MRO.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Victoria Crater


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »