Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kosatec

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Tyto mraky mezihvězdného plynu a prachu vykvetly jako jemné okvětní lístky v 1300 světelných let vzdáleném plodném poli hvězd v souhvězdí Kefea (Cepheus). Někdy se nazývá mlhovina Kosatec (Iris), je řádně katalogizovaná jako NGC 7023, ale není to jen jediná mlhovina na obloze, která připomíná květiny. Tento nádherný digitální snímek ukazuje rozsah barev a symetrií mlhoviny Kosatec do působivých podrobností. Je vidět, jak prašný materiál mlhoviny obklopuje hmotnou, horkou, mladou hvězdu v období vývoje. Centrální vlákna kosmického prachu září načervenalou fotoluminiscencí, jelikož některá prachová zrna efektivně konvertují neviditelné ultrafialové záření hvězdy a červené viditelné světlo. Přesto centrální mlhovině dominuje modrá barva, která je charakteristická pro prachová zrna odrážející světlo hvězd. Na obrázku vlevo jsou tmavá zatmívající mračna prachu a studeného molekulárního plynu, která vytvářejí propletené a fantastické tvary. Infračervená pozorování ukazují, že by tato mlhovina mohla obsahovat komplexní sloučeniny uhlíku známé jako PAH (polycyklické aromatické uhlovodíky). Zde viditelná jasná modrá část mlhoviny Kosatec má asi šest světelných let.

Štítky: Absorpční mlhovina, Reflekční mlhovina, Iris Nebula


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »