Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice se zase rozšířila

Uznání: STS-117 Shuttle Crew, NASA

Rozvoj Mezinárodní kosmické stanice ISS zase změnil její vzhled. Minulý týden ISS navštívil raketoplán Atlantis a přidal část nosníku Integrated Truss Structure, zrcadlovou k části přidané v září 2006 včetně druhých opravdu dlouhých rozkládacících slunečních panelů. Rozkládací sluneční panely jsou vidět u okrajů snímku nahoře, který pořídila posádka raketoplánu Atlantis poté, co opustila ISS při návratu na Zemi. Rozvoj tohoto předsunutého kosmického stanoviště lidstva v několika minulých letech lze vidět porovnáním snímku nahoře s minulými snímky. Nahoře je také vidět mnoho různých typů modulů, robotické rameno, další sluneční panely a zásobovací loď. Konstrukce ISS začala v roce 1998.

Štítky: ISS, Truss, STS-117


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »