Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechny barvy Slunce

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se ještě neví, proč ve slunečním světle chybí některé barvy. Nahoře jsou viditelné barvy ze Slunce, které vznikly průchodem slunečního světla hranolu podobném přístrojem. Spektrum nahoře vzniklo na sluneční observatoři McMath-Pierce a především je vidět, že ačkoliv naše žlutě vypadající Slunce emituje světlo skoro každé barvy, tak se skutečně jeví nejjasnější ve žlutozeleném světle. Tmavé pásy ve spektru nahoře pochází z plynu na nebo nad slunečním povrchem, který absorbuje dole emitované sluneční světlo. Jelikož různé druhy plynu absorbují různé barvy světla, tak je možné určit, z jakých plynů se Slunce skládá. Například helium bylo nejprve objeveno v roce 1870 ve slunečním spektru a teprve potom bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla identifikována většina spektrálních absorpčních čar, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spectrum, Missing colors


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »