Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorický kráter Barringer v 3D

Uznání a copyright: Stefan Seip (Astro Meeting)

Meteorický kráter Barringer nedaleko města Winslow v Arizoně je jedním z neznámějších impaktních kráterů na planetě Zemi. Podívejte se červenomodrými brýlemi na tento barevný stereo anaglyf a získáte představu o velikosti kráteru, je jeden a půl kilometru široký a 170 metrů hluboký. (Pár stereosnímků pro metodu zkříženého pohledu je zde.) Historicky vzato se jedná o první kráter, u kterého se rozpoznalo, že jde o impakt a nikoliv o vulkanickou erupci. Moderní výzkum ukazuje, že impaktor, nikloželezný meteorit o hmotnosti asi 300 000 tun, dopadl někdy před 50 000 lety. Odhaduje se, že měl asi 40 metrů a pohyboval se rychlostí přes 40 tisíc kilometrů za hodinu. Pro srovnání, asteroid nebo kometární impaktor, který vytvořil před 65 miliony let kráter Chicxulub o kterém se předpokládá, že způsobil vyhynutí dinosaurů, byl velký 10 až 20 kilometrů.

Štítky: Země, Impakt, Kráter, Stereo, Anaglyph, Barringer crater


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »