Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorický kráter Barringer v 3D

Uznání a copyright: Stefan Seip (Astro Meeting)

Meteorický kráter Barringer nedaleko města Winslow v Arizoně je jedním z neznámějších impaktních kráterů na planetě Zemi. Podívejte se červenomodrými brýlemi na tento barevný stereo anaglyf a získáte představu o velikosti kráteru, je jeden a půl kilometru široký a 170 metrů hluboký. (Pár stereosnímků pro metodu zkříženého pohledu je zde.) Historicky vzato se jedná o první kráter, u kterého se rozpoznalo, že jde o impakt a nikoliv o vulkanickou erupci. Moderní výzkum ukazuje, že impaktor, nikloželezný meteorit o hmotnosti asi 300 000 tun, dopadl někdy před 50 000 lety. Odhaduje se, že měl asi 40 metrů a pohyboval se rychlostí přes 40 tisíc kilometrů za hodinu. Pro srovnání, asteroid nebo kometární impaktor, který vytvořil před 65 miliony let kráter Chicxulub o kterém se předpokládá, že způsobil vyhynutí dinosaurů, byl velký 10 až 20 kilometrů.

Štítky: Země, Impakt, Kráter, Stereo, Anaglyph, Barringer crater


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »