Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorický kráter Barringer v 3D

Uznání a copyright: Stefan Seip (Astro Meeting)

Meteorický kráter Barringer nedaleko města Winslow v Arizoně je jedním z neznámějších impaktních kráterů na planetě Zemi. Podívejte se červenomodrými brýlemi na tento barevný stereo anaglyf a získáte představu o velikosti kráteru, je jeden a půl kilometru široký a 170 metrů hluboký. (Pár stereosnímků pro metodu zkříženého pohledu je zde.) Historicky vzato se jedná o první kráter, u kterého se rozpoznalo, že jde o impakt a nikoliv o vulkanickou erupci. Moderní výzkum ukazuje, že impaktor, nikloželezný meteorit o hmotnosti asi 300 000 tun, dopadl někdy před 50 000 lety. Odhaduje se, že měl asi 40 metrů a pohyboval se rychlostí přes 40 tisíc kilometrů za hodinu. Pro srovnání, asteroid nebo kometární impaktor, který vytvořil před 65 miliony let kráter Chicxulub o kterém se předpokládá, že způsobil vyhynutí dinosaurů, byl velký 10 až 20 kilometrů.

Štítky: Země, Impakt, Kráter, Stereo, Anaglyph, Barringer crater


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »