Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malé světy Ceresu a Vesty

Uznání : NASA, ESA, L.McFadden, J.Y.Li (UMCP), M.Mutchler, Z.Levay (STScI), P.Thomas (Cornell),
J.Parker, E.Young (SwRI), C.Russell, B.Schmidt (UCLA)

Ceres a Vesta jsou mají průměr 950 a 530 kilometrů, zhruba velikost Texasu a Arizony. Jsou to dvě z největších, více jak 100 000 malých těles, která obíhají v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Tyto pozoruhodně podrobné snímky z Hubblova kosmického dalekohledu ukazují na povrchu obou malých světů variace jasností a barev. Variace by mohly představovat velkorozměrové povrchové útvary nebo oblasti jiného složení. Hubblovy obrazové údaje astronomům pomáhají plánovat návštěvu kosmické sondy Dawn, jejíž start se plánuje na 7. červenec má obíhat nejprve Vestu a potom po čtyřleté meziplanetární cestě Ceres. Pojmenování zavedené Mezinárodní astronomickou unií v roce 2006 klasifikuje téměř sférický Ceres jako trpasličí planetu, ale na Shakespeara by dojem nejpíš neudělalo.

Štítky: Asteroid, Vesta, Ceres, Dwarf planet, Main asteroid belt, Dawn mission


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »