Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ceres: asteroid nebo planeta

Uznání: NASA, ESA, J. Parker (SwRI) et al.

Je Ceres asteroid nebo planeta? Přestože se to zdá triviální, tak nedávný návrh komise pro defici planet Mezinárodní astronomické unie by Ceres překlasifikoval z asteroidu na planetu. Změna v systematice může vést ke zvýšené pozornosti k často přehlíženému světu. Ceres má asi 1000 kilometrů a je největším objektem v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Podle nově navržených kritérií by se Ceres kvalifikoval jako planeta, protože je téměř kulovitý a je dostatečně vzdálený od jiných planet. Obrázek nahoře je doposud nejlepší obraz Ceresu, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled jako součást série expozic končící v lednu 2004. Bez ohledu na budoucí označení NASA plánuje v červnu 2007 vypustit sondu Dawn k průzkumu Ceresu a Vesty.

Štítky: Asteroid, Planeta, Ceres


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »