Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa asteroidu Vesta

Uznání: B. Zellner (GSU), P. Thomas (Cornell), et al., WFPC2, HST, NASA

Vesta je obrovské, 500 kilometrů velké skalisko, které obíhá až za Marsem. V roce 1997 zveřejněná mapa Vesty nahoře vznikla s pomocí Hubblova kosmického dalekohledu a ukazuje členitý povrch s výrazným kráterem, který má skoro celou délku asteroidu. Tento velký kráter dominuje spodní části konglomerátu snímků v nepravých barvách nahoře: modrá představuje nižší terén a červená vyšší. Existují důkazy, že asi před miliardou let Vesta prošla ohromnou štěpící srážkou. V říjnu 1960 dopadl na Zemi malý úlomek, o němž se předpokládá, že pochází z Vesty a byl nalezen v Austrálii. Někteří lidé považují Vestu za kandidáta pro reklasifikaci na planetu.

Štítky: Asteroid, Planeta, Vesta


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »