Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ceci n'est pas un Meteore

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PhotoAstronomique.net)

Abychom parafrázovali Magritta, "Toto není meteor". A není to ani snímek meteoru, ale byl pořízen při maximu meteorického roje Perseid minulý víkend. Astronom a překladatel APODu Laurent Laveder pozoroval s přáteli z útulného, měsíčním světlem zalitého tábořiště u Treguennec ve Francii a kamerou na stojanu plánoval zachytit jasné Perseidy. Perseidy, které viděl, nebyly ani početné, ani jasné, ale zato zachytil jasnou stopu komunikační družice Iridium. Jeho dlouhá expozice začala poté, co se odraz od družice stal viditelný, takže výsledná čára opravdu připomíná stopu meteoru. Na klidném pohledu je vidět písčitá pláž a hvězdná obloha se slavným severním asterismem, Velkým vozem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid, Iridium satellite, Magritte


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »