Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ceci n'est pas un Meteore

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PhotoAstronomique.net)

Abychom parafrázovali Magritta, "Toto není meteor". A není to ani snímek meteoru, ale byl pořízen při maximu meteorického roje Perseid minulý víkend. Astronom a překladatel APODu Laurent Laveder pozoroval s přáteli z útulného, měsíčním světlem zalitého tábořiště u Treguennec ve Francii a kamerou na stojanu plánoval zachytit jasné Perseidy. Perseidy, které viděl, nebyly ani početné, ani jasné, ale zato zachytil jasnou stopu komunikační družice Iridium. Jeho dlouhá expozice začala poté, co se odraz od družice stal viditelný, takže výsledná čára opravdu připomíná stopu meteoru. Na klidném pohledu je vidět písčitá pláž a hvězdná obloha se slavným severním asterismem, Velkým vozem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid, Iridium satellite, Magritte


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »