Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ceci n'est pas un Meteore

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PhotoAstronomique.net)

Abychom parafrázovali Magritta, "Toto není meteor". A není to ani snímek meteoru, ale byl pořízen při maximu meteorického roje Perseid minulý víkend. Astronom a překladatel APODu Laurent Laveder pozoroval s přáteli z útulného, měsíčním světlem zalitého tábořiště u Treguennec ve Francii a kamerou na stojanu plánoval zachytit jasné Perseidy. Perseidy, které viděl, nebyly ani početné, ani jasné, ale zato zachytil jasnou stopu komunikační družice Iridium. Jeho dlouhá expozice začala poté, co se odraz od družice stal viditelný, takže výsledná čára opravdu připomíná stopu meteoru. Na klidném pohledu je vidět písčitá pláž a hvězdná obloha se slavným severním asterismem, Velkým vozem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid, Iridium satellite, Magritte


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »