Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ceci n'est pas un Meteore

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PhotoAstronomique.net)

Abychom parafrázovali Magritta, "Toto není meteor". A není to ani snímek meteoru, ale byl pořízen při maximu meteorického roje Perseid minulý víkend. Astronom a překladatel APODu Laurent Laveder pozoroval s přáteli z útulného, měsíčním světlem zalitého tábořiště u Treguennec ve Francii a kamerou na stojanu plánoval zachytit jasné Perseidy. Perseidy, které viděl, nebyly ani početné, ani jasné, ale zato zachytil jasnou stopu komunikační družice Iridium. Jeho dlouhá expozice začala poté, co se odraz od družice stal viditelný, takže výsledná čára opravdu připomíná stopu meteoru. Na klidném pohledu je vidět písčitá pláž a hvězdná obloha se slavným severním asterismem, Velkým vozem.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid, Iridium satellite, Magritte


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »