Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

Uznání: Thomas Megeath (Univ. Toledo) et al., JPL, Caltech, NASA

Jen málo kosmických podívaných vzrušuje představivost tak, jako mlhovina Orion, nesmírná porodnice hvězd vzdálená zhruba 1500 světelných let. Tato mlhovina se nazývá též M42 a je vidět i neozbrojeným okem, ale tento úžasný infračervený pohled ze Spitzerova kosmického dalekohledu proniká turbulentními mračny kosmického plynu a prachu a umožňuje zkoumat tuto oblast do bezprecedentních podrobností. Při plném rozlišení tato pozoruhodná data poskytují census nových hvězd a potenciálních slunečních soustav. Na základě infračerveného záření horkého prachu bylo detekováno asi 2300 mladých hvězd obklopených planetotvornými disky spolu s asi 200 hvězdnými embryi, hvězdami příliš mladými na to, aby se u nich vyvinuly disky. Tento snímek 0.8 krát 1.4 stupnů ve falešných barvách je při vzdálenosti mlhoviny Orion asi 20 světelných let široký.

Štítky: Star-formation, Vznik planety, Infračervený


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »