Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární prach nad Koloradem

Uznání a copyright: Thad V'Soske (Cosmotions.com)

Noční pohled na skalisko v popředí ozařované světlem ubývajícího Měsíce byl zachycen 10. srpna. Přestože obloha rozptyluje jasné měsíční světlo, tak se během této 30 sekundové expozice podařilo zachytit záblesk brilantního meteoru přes tuto scenerii. Meteor byl součástí každoroční spršky prachu z periodické komety Swift-Tuttle, která je známá jako meteorický roj Perseid. Částice starodávného prachu se při vstupu do atmosféry rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu vypařují, jejich stopy se sbíhají do radiantu v souhvězdí Perseus a stávají se viditelnými ve výšce kolem 100 kilometrů. Podivné skalisko, které vypadá jako kotníky na obrovské ruce, je v koloradském parku Colorado National Monument park v USA na planetě Zemi.

Štítky: Kometa, Meteor, Perseidy, Swift-tuttle


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »