Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy ve světle

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Pozorovatelé meteorů mají rádi tmavou oblohu, takže hodně z nich je pesimistickými ohledně letošních Perseid. Tento víkend má vyvrcholit meteorický roj Perseid, ale zároveň oblohu zaplaví světlo z téměř měsíčního úplňku a tak zamaskuje většinu poměrně slabých meteorů. Ale i tak by pozorování zvečera, ještě před východem Měsíce (před 22 hodinou místního času), mohlo přinést nádherné, o Zem se otírající meteory. A vytrvalost do pozdější měsíční noci by mohla pozorovatele na severní polokouli odměnit pohledem na příležitostné bolidy Perseid. Ostatně astronom Jimmy Westlake zachytil tuto jasnou Perseidu v srpnu 2000 nad Koloradem navzdory kombinaci světla Měsíce a polární záře.

Štítky: Perseidy, Polární záře, Meteorický roj, Moonlight


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »