Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupy v centru Galaxie

Uznání: D. Wang (UMass) et al., CXC, NASA

Pokud byste mohli vidět rentgenově, tak by centrální oblasti naší Galaxie nebyly zakryté mračny kosmického prachu. Místo toho by Mléčná dráha ve Střelci (Sagittarius) mohla vypadat třeba takto. Na pohled nádherný obraz rentgenových dat ve falešných barvách z observatoře Chandra představuje vysoké energie v modré, střední v zelené a nízké energie v červené barvě. Tato mozaika zabírá ve vzdálenosti Galaktického centra 26 000 světelných let asi 130 světelných let. Husté prostředí obsahuje hvězdokupy hmotných rentgenových hvězd. V jasné oblasti u spodu obrazu je především hvězdokupa v Galaktickém centru a ohromná černá díra Sagittarius A*. Nahoře se nacházejí další dvě hvězdokupy Oblouky a Kvintuplet. Difuzní emise na rentgenovém pohledu z Chandry může být vytvářena vzájemným působením hvězdokup s hustými molekulárními mračny.

Štítky: Galaktický střed, Chandra, Rentgenový, Hvězdokupy


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »