Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupy v centru Galaxie

Uznání: D. Wang (UMass) et al., CXC, NASA

Pokud byste mohli vidět rentgenově, tak by centrální oblasti naší Galaxie nebyly zakryté mračny kosmického prachu. Místo toho by Mléčná dráha ve Střelci (Sagittarius) mohla vypadat třeba takto. Na pohled nádherný obraz rentgenových dat ve falešných barvách z observatoře Chandra představuje vysoké energie v modré, střední v zelené a nízké energie v červené barvě. Tato mozaika zabírá ve vzdálenosti Galaktického centra 26 000 světelných let asi 130 světelných let. Husté prostředí obsahuje hvězdokupy hmotných rentgenových hvězd. V jasné oblasti u spodu obrazu je především hvězdokupa v Galaktickém centru a ohromná černá díra Sagittarius A*. Nahoře se nacházejí další dvě hvězdokupy Oblouky a Kvintuplet. Difuzní emise na rentgenovém pohledu z Chandry může být vytvářena vzájemným působením hvězdokup s hustými molekulárními mračny.

Štítky: Galaktický střed, Chandra, Rentgenový, Hvězdokupy


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »