Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a Slunce za slunovratu

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Pokud byste mohli vypnout schopnost atmosféry rozptylovat ohromující sluneční světlo, tak by dnešní denní obloha mohla vypadat asi takto, se Sluncem obklopeným hvězdami ze souhvězdí Býka a Blíženců. Ano, dnes je slunovrat. Slunce je na své cestě rovinou ekliptiky ve svém nejsevernějším bodě na obloze planety Země a tak na severu vyznačuje astronomický začátek léta. Tento složený obraz, který odpovídá přesnému okamžiku dnešního slunovratu, ukazuje Slunce ve správném měřítku (zhruba úhlová velikost úplňku). Nalevo od Slunce je otevřená hvězdokupa M35 a další dvě jasné hvězdy jsou Mu and Eta Geminorum. Slunce samotné, digitálně superponované na noční oblohu, se skládá se snímku pořízeného přes sluneční filtr a ze série snímků sluneční korony pořízených 26. února 1998 Andreasem Gadou při slunečním zatmění.

Štítky: Slunce, Atmosféra, Slunovrat


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »