Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a Slunce za slunovratu

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Pokud byste mohli vypnout schopnost atmosféry rozptylovat ohromující sluneční světlo, tak by dnešní denní obloha mohla vypadat asi takto, se Sluncem obklopeným hvězdami ze souhvězdí Býka a Blíženců. Ano, dnes je slunovrat. Slunce je na své cestě rovinou ekliptiky ve svém nejsevernějším bodě na obloze planety Země a tak na severu vyznačuje astronomický začátek léta. Tento složený obraz, který odpovídá přesnému okamžiku dnešního slunovratu, ukazuje Slunce ve správném měřítku (zhruba úhlová velikost úplňku). Nalevo od Slunce je otevřená hvězdokupa M35 a další dvě jasné hvězdy jsou Mu and Eta Geminorum. Slunce samotné, digitálně superponované na noční oblohu, se skládá se snímku pořízeného přes sluneční filtr a ze série snímků sluneční korony pořízených 26. února 1998 Andreasem Gadou při slunečním zatmění.

Štítky: Slunce, Atmosféra, Slunovrat


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »