Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a Slunce za slunovratu

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Pokud byste mohli vypnout schopnost atmosféry rozptylovat ohromující sluneční světlo, tak by dnešní denní obloha mohla vypadat asi takto, se Sluncem obklopeným hvězdami ze souhvězdí Býka a Blíženců. Ano, dnes je slunovrat. Slunce je na své cestě rovinou ekliptiky ve svém nejsevernějším bodě na obloze planety Země a tak na severu vyznačuje astronomický začátek léta. Tento složený obraz, který odpovídá přesnému okamžiku dnešního slunovratu, ukazuje Slunce ve správném měřítku (zhruba úhlová velikost úplňku). Nalevo od Slunce je otevřená hvězdokupa M35 a další dvě jasné hvězdy jsou Mu and Eta Geminorum. Slunce samotné, digitálně superponované na noční oblohu, se skládá se snímku pořízeného přes sluneční filtr a ze série snímků sluneční korony pořízených 26. února 1998 Andreasem Gadou při slunečním zatmění.

Štítky: Slunce, Atmosféra, Slunovrat


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »